Potrestání Ruska zaplatí obyčejní lidé, plyn zdraží i v Česku. Putinovo tažení na Ukrajinu podle ekonoma odsune plány na zelenou Evropu

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2022

Podpora Ukrajině a protiruské sankce nebudou zadarmo. Německo už deklarovalo, že není v současné napjaté situaci možné spustit plynovod Nord Stream 2. Podle ekonoma Štěpána Křečka současná krize a uvalení sankcí povedou ke zdražení plynu v Evropě. Každé »potrestání« Ruska totiž v sobě nese riziko, že budou »potrestány« také peněženky obyčejných lidí v EU. "Ceny plynu v Evropě porostou, odnese to koncový zákazník," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček vývoj krize.

Rusko musí být za invazi na Ukrajinu potrestáno, na tom se shodují země Evropské unie se spojenci z USA. Otázkou je, jak sankce nastavit tak, aby je režim Vladimira Putina (69) pocítil, zároveň aby ale sankce nepřinesly negativní efekt na fungování evropské ekonomiky.

Mezi analytiky panuje shoda, že sankce proti Rusku se projeví v peněženkách obyčejných Evropanů. Velké problémy čekají Německo, se kterým je úzce provázána česká ekonomika.

Naši západní sousedé podpořili protiruský postoj tak, že nespustí plynovod Nord Stream 2. Demokratický postoj a morální závazek tedy Němci projevili způsobem, který zasáhne jejich vlastní ekonomiku. Německý kancléř Olaf Scholz si uvědomuje, že odstavený Nord Stream 2 poškodí Rusko, ale bude představovat citelnou ránu i pro Němce.

"Situace je nepříjemná pro Rusko i pro Evropskou unii. Rusko přijde o zdroj svých příjmů z prodeje plynu. Evropa tím přijde o plyn, který nutně potřebuje, aby mohla uspokojit poptávku. Je to situace, která povede k tomu, že ceny plynu na evropském trhu porostou. V koncovém důsledku to odnese koncový zákazník, který si za plyn připlatí. Naše zásoby plynu jsou během zimní sezóny značně omezené, hodilo by se nám, kdyby se dodávky plynu mohly zvýšit, bezpečnostní situace ale bohužel povede k tomu, že se dodávky plynu z Ruska do Evropy budou dál snižovat. Pro nás to bude velmi nepříjemné," popsal pro ŽivotvČesku.cz současnou situaci ekonom Štěpán Křeček.

Tvrdé sankce proti Rusku podporuje také český premiér Petr Fiala (57). Technicky je možné nastavit různé typy sankcí, ale vždy je nutné si uvědomit, že budou mít dopady na českou ekonomiku. Ve stejném duchu hovořila ve středu ráno pro Českou televizi europoslankyně Dita Charanzová (46). Členské státy Evropské unie nyní vedou intenzivní debatu, jak sankce nastavit tak, aby tlak na Rusko nezaplatili obyčejní občané EU.

Velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška je přesvědčen, že Evropská unie krizi zvládne, ale v dlouhodobém horizontu musí hledat jiné energetické zdroje, než zajišťovalo Rusko. "Bylo by to obtížné a drahé, ale jsme schopni to zvládnout," uvedl Václav Bartuška pro Českou televizi s tím, že Evropa by se měla vrátit k myšlence dlouhodobých kontraktů například s Katarem, Austrálií či Alžírskem.

Podle ekonoma Štěpána Křečka bude krize na východě Evropy znamenat obří problémy pro celou eurozónu. Putinova invaze na Ukrajinu vrací do hry také uhlí, Německo bude podle osloveného experta tratit také na tom, že odstavilo jaderné elektrárny. Pro Německo a celou EU bude náročné trestat Putina, zbavit se ruského plynu a držet se »zelené cesty«.

"Obávám se toho, že plyn, který byl plánovaný jako přechodný zdroj k zelené energetice, bude muset být v rámci energetických koncepcí trochu omezován. Některým uhelným elektrárnám, u kterých se počítalo, že budou končit svou životnost a nahradí se plynovými zdroji, se bude muset jejich životnost prodloužit. V tomto kontextu se jeví jako chybné rozhodnutí Německa odstavit svou jadernou energetiku. Tento stabilní a čistý zdroj energie by byl velmi zapotřebí, a to zejména v době, kdy vidíme, jak jsou energetické trhy rozkmitané. Německo odstavuje jádro a může mít problémy s dodávkami plynu, pro německou energetiku to bude velká výzva. Je zřejmé, že zelená ideologie, která není často v souladu s realitou, může být kvůli této krizi odsunuta na vedlejší kolej. Prvořadé bude to, aby energie byl dostatek. Pokud dostatek energie budeme moci zajistit jen tak, že se bude vyrábět z uhlí, tak to bude znamenat, že se uhlí přechodně vrátí do hry," je přesvědčen Štěpán Křeček.

Plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa, je již připraven k provozu. Povolení k zahájení přepravy důležité komodity ale německé úřady nevydaly. Německý kancléř uvedl, že dodávky plynu jsou zajištěny i bez spuštění Nord Stream 2. Německý ministr hospodářství Robert Habeck (52) na tiskové konferenci po jednání německé vlády oznámil, že nechce předjímat, jak politické rozhodnutí ovlivní ceny plynu pro koncového zákazníka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.