Pozornost se upřela na jedinou chorobu. Je čas vyšetřovat a léčit lidi, jako tomu bylo dřív. Vraťme se do reality, vyzval Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Zubní lékař a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52) je přesvědčen, že Česko pandemický zákon nepotřebuje, kontroverzní zákon považuje za paskvil. Česko podle něj potřebuje návrat k normálnímu fungování zdravotnictví. "Měli bychom se vrátit k tomu, že vyšetřujeme lidi standardně a pak je standardně léčíme. Nejde se soustředit na jednu chorobu, a když lidé jsou negativní na covid, tak jim říct, že jim vlastně nic není," řekl lékař pro ŽivotvČesku.cz.

Novelu pandemického zákona má v úterý 1. února projednat Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi, a to ve zrychleném režimu legislativní nouze. Poslanecká sněmovna chtěla kontroverzní novelu projednat už v úterý 25. ledna, k tomu ale nedošlo, jednání zablokovali poslanci SPD.

Podle vládní novely pandemického zákona by mohly nově restrikce proti koronaviru zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady by tak mohly například nařídit testování podnikatelů, studentů, žáků a předškoláků, nejen zaměstnanců a jiných pracovníků. Vláda se snaží novelou reagovat na výtky Nejvyššího správního soudu, který mnohá mimořádná opatření v minulosti zrušil. Soud mimo jiné uvedl, že podle stávající normy není možné regulovat provozovny služeb včetně restaurací, ubytování či trhů a tržnic. Nově tak zákon upravuje, že by se regulace týkala všech provozoven podle živnostenského zákona. Opatření budou moci současně vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler je přesvědčen, že pandemický zákon v navržené podobě není dobrý a považuje ho za legislativní nesmysl.

"Patřím mezi systematické lidi a názor mám stejný. Tedy takový, že pandemický zákon na covid-19 je nesmysl. Měli bychom mít nějaké zákonodárství na epidemie a máme dvě možnosti. Buď se to bude řešit jako před nouzovým stavem, což se po legislativní stránce ukazuje jako nejlepší, protože Parlament každý měsíc zasedá a kontroluje to. Plno lidí si myslelo, že pandemický zákon bude rozumnější, že se třeba nad tím někdo zamyslí, zda je vůbec potřeba... Nakonec se ukazuje, že nouzový stav byl lepší, že pro vládu znamenal větší kontrolu. Ukazuje se, že je tedy lepší nechat proces v režimu nouzových stavů. Když přijde na podzim nějaká nová varianta koronaviru nebo přijde virus, o kterém zatím ani netušíme, tak se dá znovu použít nouzový stav. Pak je tady ta druhá varianta, že by se zavedl nějaký zákon, který bude řešit epidemie. Bude se to podobat nouzovému stavu, ale bude to mít trochu jiný charakter, bude to třeba jiné v tom, že některá výběrová řízení pro zdravotnictví nebudou možná," vysvětlil svůj postoj zubní specialista pro ŽivotvČesku.cz.

Řada právníků i lékařů kritizuje také návrh, aby o izolaci rozhodovaly obdržené SMS. Nařízení izolace nebo karantény by totiž podle novely pandemického zákona mohly orgány ochrany veřejného zdraví oznamovat lidem i telefonicky nebo textovou zprávou.

Podle Romana Šmuclera je nesmysl, aby vznikal speciální zákon, který řeší pouze onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Prezident České lékařské komory opakovaně zdůraznil, že je na čase přestat se tvářit, že jedinou nemocí je covid-19, a vše ostatní léčit po telefonu.

"Já jsem pro to, aby se buď udělal zákon, který bude řešit epidemie, nebo se vrátit k nouzovým stavům. Mít ale zákon na jednu chorobu, to považuji za absurdní a považuji to za legislativní nesmysl. My v tuto chvíli potřebujeme, aby se hygienické a zdravotní služby vrátily do reality. Mám kolem sebe lidi, kteří měli nějakou nepříjemnou virózu, na covid ale byli opakovaně negativní, nikdo neví, co jim tedy je, ale je jim hůř než po covidu. Měli bychom se vrátit k tomu, že vyšetřujeme lidi standardně a pak je standardně léčíme. Nejde se soustřeďovat na jednu chorobu, a když lidé jsou negativní na covid, tak jim říct, že jim vlastně nic není, že je jim sice špatně, ale lékaře to nyní nezajímá. Toto je přeci celé špatně," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který byl na jaře 2020 členem Ústředního krizového štábu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.