Prezidenta máme na základě lživé kampaně. Miroslav Kalousek naznačil, kdo uspěje v boji o Hrad

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2022

Bývalý ministr financí a poslanec z TOP 09 Miroslav Kalousek (61) do prezidentských voleb nezasáhne. Podle svých slov nechce kandidovat v době, kdy se bude slibovat nesplnitelné. "Máme za sebou dvě přímé prezidentské volby, v obou případech zvítězila lživá kampaň. Já bych si nyní hodně přál, aby lživá kampaň nezvítězila," řekla výrazná tvář polistopadové éry pro ŽivotvČesku.cz.

Dosluhující prezident Miloš Zeman (77) v rozhovoru pro CNN Prima News rozdělil kandidáty na prezidenta do tří skupin. Jednu skupinu tvoří sám Andrej Babiš, kterému současný prezident drží palce.

Druhou skupinu tvoří »šašci«, to jsou lidé, kteří se podle prezidenta již do boje o Hrad přihlásili. Třetí skupinou jsou pak »těžké váhy«, mezi ně Zeman počítá šéfa odborových svazů ČMKOS Josefa Středulu, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a také někdejší předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou.

Podle průzkumu agentury STEM pro Hospodářské noviny by v tuto chvíli ve druhém kole voleb Andreje Babiše jasně porazili generál Petr Pavel i bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Výrazná postava porevoluční politiky a člen TOP 09 Miroslav Kalousek z boje o Hrad odstoupil a může s nadhledem hodnotit, jak volby vnímá. Podle něj mají jistou šanci i kandidáti z lidu. Kalousek si ale rozhodně přeje, aby volby nebyly ovládnuty na základě lži.

"Opravdu nevím, zda se může prosadit i kandidát z lidu. Máme za sebou dvě přímé prezidentské volby, v obou případech zvítězila lživá kampaň. Já bych si nyní hodně přál, aby lživá kampaň nezvítězila. Ale jestli toho může dosáhnout občanský kandidát či politický kandidát, to si netroufám odpovědět," sdělil pro ŽivotvČesku.cz muž, který před sněmovními volbami rezignoval na post poslance, aby svou osobou nedráždil ty voliče, kteří plánovali, že budou volit koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).

Podle získaných zkušeností z předchozích let si Miroslav Kalousek myslí, že na profilování žhavých kandidátů je brzy. Kdo rok před volbou získá mediální náskok, tak ho v cílové rovince nemusí přetavit v úspěch.

"Je jedenáct měsíců do voleb. Když si vzpomenu na první přímou volbu prezidenta, tak jedenáct měsíců před volbami 2013 byly za favority úplně jiné osoby, než které se pak dostaly do finále. Já se rozhodl nekandidovat na základě toho, že jsem si vyhodnotil, jak bude vypadat kampaň v okamžiku velkých sociálních obav. Já si myslím, že bohužel vyhraje ten, kdo nejvíce lidi přesvědčí, že on jim pomůže, ačkoliv všichni víme, že to není v moci ani v kompetencích prezidenta republiky," vysvětlil svůj postoj bývalý předseda TOP 09.

Velkým tématem voleb bude kontroverzní minulost některých kandidátů. Mediálně se hodně řeší komunistická minulost Andreje Babiše i generála Petra Pavla. Je ale předpoklad, že palčivé otázky ohledně minulosti vlastní či rodinné mohou při předvolebních debatách dostat i další kandidáti.

Podle Miroslava Kalouska většina voličů inklinaci ke komunistickému režimu a spolupráci s StB už neřeší, ale to neznamená, že »rudá« minulost se nakonec nestane pověstným jazýčkem na vahách, který volby rozhodne.

"Určitou část společnosti to vždy bude zajímat, ale není to část většinová. Nicméně mohou to být nakonec ty rozhodující hlasy," dodal pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejvýraznějších polistopadových politiků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.