Prezidentův kancléř potřebuje pro úspěch pokoru k tisíciletému Pražskému hradu, vysvětluje špička mezi protokoláři Jindřich Forejt

Jindřich Forejt
Jindřich Forejt
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2024

Komentář: Velká personální rošáda na Pražském hradě, kdy post kancléřky opouští Jana Vohralíková, nahrazena bude top manažerem Milanem Vašinou, vyvolává různé politicky laděné otazníky a rozbory personálních vztahů v týmu prezidenta Petra Pavla. Nechme je ale protentokrát stranou a podívejme se na jinou důležitou stránku příběhu. Kdo je vlastně hradní kancléř a jaké by měl mít předpoklady pro úspěch. Pro portál ŽivotvČesku.cz popsal to nejdůležitější špičkový protokolista Jindřich Forejt, který léta působil na Pražském hradě. Hovoří o empatii, pokoře a přidává zajímavou historickou statistiku.

Ve svém oboru je Jindřich Forejt uznávanou autoritou, řada televizních diváků zná jeho zasvěcené komentáře ke klíčovým událostem v životě evropských královských rodin. Jako člověk, který po řadu let působil v čele prezidentského protokolu, má také vhled do práce kanceláře české hlavy státu. ŽivotvČesku.cz zajímalo, jaké předpoklady by měl mít kancléř, který řídí práci úředního aparátu v centru české moci a má mimořádně blízko k prezidentu republiky.

Podle špičkového protokoláře jsou předpoklady pro výkon funkce kancléře formální, které stanovují předpisy, a pak zvykové, tradiční. Proto je zajímavý krátký statistický exkurs do historie. "Pozici tzv. hradního kancléře nebo hradní kancléřky od vzniku republiky v roce 1918 až doposud, tedy za dobu bezmála 106 let a mandátu 12 prezidentů, zastávalo 17 osob, přesněji 16 mužů a 1 žena," vypočítal Jindřich Forejt pro ŽivotvČesku.cz.

Většinou se podle něj jednalo o osobnosti se zkušeností s působením ve veřejném prostoru a v různých funkcích v rámci státní správy i mimo ni. "Již před příchodem na Hrad se zabývali řídicí činností i vedením početného týmu spolupracovníků. Byly jim dobře známy nástroje jako rozpočtová disciplína, investiční prozíravost a motivační strategie. Nadto to bývali –⁠⁠⁠⁠⁠ opět většinou –⁠⁠⁠⁠⁠ lidé komunikačně zdatní, s blízkým vztahem k prezidentu republiky, které bylo možné vnímat jako autority," poznamenal špičkový protokolář.

Doplnil ale také velmi důležitou doušku, která je pro práci ve vysoké pozici v sídle českých knížat, králů a prezidentů zásadní a vyplývá z jedinečnosti působení na ostrohu Opyš, kde se Pražský hrad rozkládá. "Za sebe bych zmínil ještě jeden nezbytný předpoklad, bez kterého by ti úspěšní ve funkci neobstáli –⁠⁠⁠⁠⁠ přirozeně i mezi hradními kancléři se dá najít nějaký »nešťastník« –⁠⁠⁠⁠⁠ a tím je empatie⁠⁠⁠⁠⁠ či pokora⁠⁠⁠⁠⁠ k tak výjimečnému místu, jakým je Pražský hrad se svou tisíciletou historií," vysvětlil Jindřich Forejt pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.