Primář Pavel Dlouhý popsal plán pomoci pacientům s covidem. Zabrání rozvoji vážného onemocnění a smrti, říká

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2021

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou nepřetržitě od konce srpna a podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) je Česko na počátku čtvrté vlny koronaviru. Odborníci se ale shodují, že letošní podzim už nebude tak kritický, především díky míře proočkovanosti a promořenosti. Pro pacienty, kteří se covidem nakazí, ale svítá naděje alespoň na lehký průběh. "Je připravený plán na to, jak se o pacienty postarat. Máme tu monoklonální protilátky, což je úžasná věc, která dokáže zabránit rozvoji závažného onemocnění a tomu, že se nakažený pacient dostane na ventilátor či zemře, tedy pokud se použije včas," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Rostoucí počty nakažených potvrzují slova odborníků, kteří tvrdí, že v Česku začíná čtvrtá vlna koronaviru. Přestože se shodují na tom, že průběh letošního podzimu by neměl být tak dramatický jako ten loňský, platná opatření je podle nich třeba dodržovat. Existují i nepsaná pravidla, kterými by se měli lidé řídit, aby se do kontaktu s nákazou pokud možno nedostali.

"Je to stále stejné, všichni to víme a je jen otázka, zda to dodržujeme. Zaprvé je to očkování, to sice trvá trochu déle, ale stále tu máme téměř půl milionu rizikových osob, které nejsou očkované. To je připomenutí, že může něco hrozit, další vlna je může přivést do nemocnic na ventilátory a způsobit jejich úmrtí. Zadruhé je to elementární dodržování rozumných zásad, to znamená třeba nosit respirátor v místech, kde je hodně lidí a chránit sám sebe a své okolí. Pak jsou to opatření, která připravujeme ve zdravotnických zařízeních," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.

Aktuálně je v Česku dostupný další lék na covid-19, monoklonální protilátka etesevimab, asi pro stovku pacientů. Bude se kombinovat s dříve dostupnou látkou bamlanivimabem, má větší účinek i na variantu koronaviru delta. Monoklonální protilátky jsou pro lepší průběh letošní podzimní vlny zásadní zbraní.

"Existuje plán, jak se o pacienty postarat. Máme tu monoklonální protilátky, což je úžasná věc, která dokáže zabránit rozvoji závažného onemocnění a tomu, že se nakažený pacient dostane na ventilátor či zemře, samozřejmě pokud se použije včas. Od jara opakujeme, že tyto protilátky jsou zde k dispozici jako skvělá ochrana lidí, kteří se nestihli naočkovat nebo si nevytvořili dostatečnou ochranu," upřesnil Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz účel protilátek.

O podání léků rozhodne praktický lékař, který pacienta pošle do nemocnice. "Nově jsme se na ministerstvu zdravotnictví shodli, že monoklonální protilátky budou k dispozici nejen pro ty, kteří už jsou nakažení, ale i pro osoby, které byly v úzkém kontaktu s někým infikovaným a jsou rizikoví, například mají špatný stav imunity či prošli transplantací. Takto už se podávají v Americe," vysvětlil primář infekčního oddělení pro ŽivotvČesku.cz, pro koho budou monoklonální protilátky dostupné.

Primář také zdůraznil, že je na místě si o protilátky říct. "Rizikové osoby by měly vědět, že pokud mají podezření nákazy nebo dokonce už pozitivní test, měly by monoklonální protilátky požadovat po svých praktických lékařích. Ty protilátky se podávají ve formě krátké infuze, ti lidé by se tedy měli dostavit na infuzní místo, jejichž síť je dnes už vytvořena v každém okrese," popsal Pavel Dlouhý, jak podávání protilátek probíhá.

"Samozřejmě upravujeme celý soubor opatření v nemocnicích, dostupnost léků, které pomáhají u covidu, rychlou diagnostiku a dostatečné kapacity pro podzimní vlnu. Na tom managementy pracují a všichni se připravujeme. Určitě bude méně závažných průběhů, vliv očkování i promořenosti je jednoznačný, v tom naději nepochybně máme. Na druhou stranu i letos budou lidé určitě stonat a potkáme se s těmi, kteří jsou ve vyšším věku, mají přidružené choroby a nejsou očkování. Bohužel budou opět nějací lidé umírat, s tím je potřeba počítat," vysvětlil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz, na co se nemocnice připravují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.