Proti Rusku musí být absolutní sankce. Alena Schillerová řekla, jak je ohrožena koruna, a odhadla, jak válka na východě Evropy skončí

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2022

Ruský rubl klesl po vyhlášení západních ekonomických sankcí proti Rusku na historické minimum vůči americkému dolaru. Ruský prezident Vladimir Putin (69) dál světu vyhrožuje použitím jaderných zbraní. Krize na Ukrajině dál eskaluje. Poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (57) věří, že situaci je stále možné nějak urovnat, zároveň se obává i nejhoršího možného scénáře. "To vyhrožování, aktivace jaderných zbraní, to jsou nepředstavitelné výhrůžky. Domnívám se, že celý svět by měl být připraven na to, že se může stát cokoliv," uvedla pravá ruka Andreje Babiše (67) pro ŽivotvČesku.cz

Paní poslankyně, patříte k nejvýraznějším kritikům vlády Petra Fialy a mezi nejhlasitější hlasy v opozici. Jak hodnotíte vládu v souvislosti s válkou na Ukrajině?

Na hodnocení vlády v této věci je brzo. My jsme veřejně řekli, že nebudeme vládě okopávat kotníky, toto je vážná věc, to je přesně případ, kdy musí koalice i opozice táhnout za jeden provaz. Budeme vládu podporovat v jejích krocích, Českou republiku musí být vidět a slyšet. Musíme na půdě Evropské unie a NATO usilovat, aby sankce proti Rusku byly co nejtvrdší, je skutečně neuvěřitelné, co se na Ukrajině děje. Dnes jsem si shodou okolností telefonovala s jedním Ukrajincem, když slyšíte ty autentické příběhy, tak je to opravdu hrozné, je to skutečně válka. Pro toto není žádná omluva, my jako opozice nebudeme politikařit, nebudeme zneužívat tuto situaci, která se nás týká, jsme země, která si prošla svou historií, a jsme velmi citliví na rozhodování ve stylu »o nás bez nás«. Je potřeba podporovat Ukrajinu a je potřeba podporovat kroky vlády. Není místo a není doba na to, abychom teď vládu kritizovali.

Po vyhlášení zásadních ekonomických sankcí začal výrazně padat ruský rubl. Analytici odhadují, že to může vést až k rozvratu celé ruské ekonomiky. Bude to mít vliv na korunu? Nemůže to naši měnu rozkolísat?

Uvidíme, jak to bude. Koruna po delší době mírně oslabila, ale jen mírně. Netroufám si predikovat, věřím, že to velký vliv na korunu mít nebude. Je otázka, co to udělá se světovými měnami. Každopádně podporuji odpojení Ruska od systému SWIFT. Rozhodnutí Evropské komise vítám a jen doufám, že nebude polovičaté, nemůže se týkat jen některých bank, musí být skutečně komplexní. Za mnohem zásadnější ale považuji zmražení peněz Ruské centrální bance. Ta sankce musí být absolutní, Rusko to musí opravdu pocítit, cokoliv jiného je podle mě málo.

Ekonomické sankce mohou Rusko dál dráždit a může nastat i efekt, že Vladimir Putin si řekne, že už nemá co ztratit. Ruský prezident začal světu mimo jiné hrozit jadernými zbraněmi. Jak podle vás celá situace skončí a kdy?

Zaznamenala jsem, že má proběhnout vyjednávací setkání mezi Ukrajinou a Ruskem. Nejlepší by bylo hledat mírové řešení. Říká se, že s agresory se nevyjednává, Rusko zašlo opravdu daleko, musí tu být rázná odpověď světových mocností, EU a NATO, ale pokud by došlo k urovnání konfliktu, bylo by to skvělé. Jsem v tom ale pesimistka. To vyhrožování, aktivace jaderných zbraní, to jsou nepředstavitelné výhrůžky. Domnívám se, že celý svět by měl být připraven na to, že se může stát cokoliv.

Pokud se máme připravit na všechno, je třeba začít zbrojit, dávat více peněz do NATO i na českou armádu. Kde na to vzít?

To je složité. ANO je největší opoziční stranou, my znovu říkáme, že nebudeme blokovat přijetí státního rozpočtu, ruku pro něj nezvedneme, protože v mnoha směrech s ním nesouhlasíme, ale blokovat ho nebudeme. Připravili jsme pozměňovací návrhy asi za 30 miliard, ale jsme političtí realisté, nepředpokládám, že tyto návrhy koalice schválí. Říkám, že dnes není kde brát. V každé kapitole je tvrdě škrtáno a je škrtáno i na obraně. My budeme apelovat na vládní koalici, aby přehodnotila alespoň nějaké škrty na armádu, obrana peníze potřebuje. Jsme opravdu v situaci, kdy armádu a celý resort obrany potřebujeme posílit. Budeme ale muset posílit i další resorty, pan ministr vnitra Rakušan říkal, že do naší země mohou přijít desítky tisíc migrantů, to bude znamenat posílení ministerstva vnitra. Budeme apelovat na vládu, aby všechny ty věci přehodnotila, ale rozpočet je tak seškrtaný, že opravdu není kde brát. Je také nutné, aby rozpočet prošel Sněmovnou, nejhorší by bylo, kdyby zůstalo rozpočtové provizorium. Už dnes ale předpovídám, že vláda dospěje do situace, kdy bude muset připravit novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2022, protože s výdaji, jak je nastavila, v této nové situaci s rozpočtem nevyjde.

Pojďme rozhovor zakončit trošku pozitivně. Češi projevili obrovskou solidaritu s Ukrajinou, tisíce lidí nabízí materiální pomoc, posílají peníze, nabízí ubytování válečným uprchlíkům... Myslíte si, že český přístup lze chápat i jako vzkaz do Evropské unie, že s přijímáním skutečných utečenců před válkou problémy nemáme?

Vnímám to s obrovským dojetím a obrovskou vděčností. Náš národ vždy dokázal být velice solidární, v těžkých chvílích jsme se vždy dokázali sjednotit. Dáváme jasný signál světu, že jsme země, která přijme válečné uprchlíky. Toto jsou váleční uprchlíci, to nejsou ekonomičtí migranti. Vidíte ty záběry, to jsou těžce zkoušení lidé, utíkají ženy a děti, jsou to lidé ze země, která je nám nesmírně blízká. Vezměte si, kolik Ukrajinců žije na území České republiky, kolik z nich se tu už narodilo, kolik jich tady pracuje, v Česku není segment ekonomiky, kde by nepůsobili Ukrajinci. Dnes už to není o dělnických profesích, dnes už tady máme ukrajinské lékaře, máme tady ukrajinské zdravotní sestry, ta země a ti lidé jsou nám nesmírně blízcí, vždyť v minulosti část Ukrajiny byla součástí Československa. To jsou věci, které nás spojují. To, že se Češi dnes chovají solidárně, to svědčí o naší skutečné povaze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.