První kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Pacienti leží na přistýlkách. Je to katastrofa, říká šéf ČLK

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2021

V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. V regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. "Jsme na hranici humanitární katastrofy," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od dnešních 16:00 rozhodlo podle mluvčí krajských nemocnic Kateřiny Semerádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje. 

"Chtěl bych vyzvat všechny lidi, aby byli opatrní a v takové situaci se stává, že je životu nebezpečné jakkoliv onemocnět. Všichni by se měli vyvarovat rizikových aktivit a pokud jde o covid, tak by měli zůstávat doma. Epidemie se nezvládá v nemocnicích, v nich se zvládají pouze následky epidemie," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek s tím, že stav se bude nadále zhoršovat a vláda už dávno měla sáhnout po striktních opatřeních.

"Mezitím co se všude očkuje, u nás se promořuje a současný stav je národní katastrofa. Máme nějaký centrální systém přerozdělování pacientů, zodpovídá za něj na ministerstvu zdravotnictví pan náměstek Černý a předpokládám, že kraj jedná s panem náměstkem, kam se budou převážet pacienti. Jsme na hranici humanitární katastrofy a teď už je každá rada drahá," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.