První pravé hřiby už rostou. Lokalitu, kde se krásné kousky objevily, prozradil vášnivý houbař

První hřiby od Milana Košarišťana
První hřiby od Milana Košarišťana
Foto: Se svolením Milana Košarišťana
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2021

Každý rok se mezi houbaři koná soutěž, kdo najde jako první pravé hřiby. První úlovky hřibovitých hub se objevují právě v květnu. Letos se vítězem stal zřejmě houbař Milan Košarišťan, který našel krásné hřiby borové. "Houbařit mě naučili rodiče a hlavně prarodiče," řekl spokojený houbař pro ŽivotvČesku.cz a redakci ukázal krásné fotky.

Jarní houbařská sezóna vrcholí. Už od března houbaři nacházejí výbornou kačenku českou, pak následuje vlna chutných a ceněných smržů a v květnu se začínají objevovat první hřibovité houby. Už na začátku května se při dobrém počasí dají najít tzv. barevné hřiby, jako je například hřib kovář.

Zkušení houbaři i nadšenci, kteří do lesa vyráží sporadicky, ale čekají hlavně na »​praváky«. To znamená, že se každý rok na sociálních sítích »soutěží«, kdo najde hřib dubový, hřib borový či hřib smrkový. Letos první snímky »​praváků« do redakce ŽivotvČesku.cz poslal Milan Košarišťan.

I po téměř třech letech si mnozí pamatují případ z října roku 2018, kdy třicetiletou ženu v Hlubočepích uštkla mamba zelená. Jedovatého hada tehdy odchytil uznávaný herpetolog Tomáš Bublík, podle kterého mamba neutekla, ale na místo, kde žena zemřela, byla donesena. Rovněž došel k závěru, že uštknutí nebylo náhodné, ale úmyslné - šlo o sebevraždu. "Tady bylo uštknutí na levé ruce a bylo třikrát vedle sebe na předloktí v čisté přímce, což v podstatě není možné, protože mamba nikdy nepřežvykuje," vysvětlil Tomáš Bublík pro ŽivotvČesku.cz.

"Jsou to hřiby borové a našel jsem tři kousky. Zatím jsou opravdu maličké, plodnice velké jen 1 až 3 centimetry. Našel jsem je 18. května a raději pro »šťouraly« jsem je vyfotil i s datem novin," řekl pro ŽivotvČesku.cz houbař, kterého k lásce k lesu přivedli rodiče a hlavně prarodiče. "Staří lidé byli super," usmál se pan Milan při vzpomínkách, jak ho prarodiče učili houby v lese vycítit.

"Hřiby jsou z oblasti slovenské obce Turany pod Malou Fatrou," řekl houbař pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jsou z listnatého lesa, kde převládal buk.

Dosavadní sucho trápilo nejen zemědělce, ale i milovníky houbaření. Rozlícení násobila sku...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.