První výhledy počasí na letošní zimu slibují nadprůměrné teploty

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2023

Ačkoli mnozí z nás mají na nohou stále ještě sandály, přibývá otázek na to, jaké počasí přinese letošní zima. "V současné době se můžeme s výhledy počasí na zimu opírat o sezónní predikce, které udávají v Evropě střední teplotně nadprůměrnou a srážkově normální zimu. To ale neznamená, že některé týdny nebudou ve znamení studeného severního proudění a pravého zimního počasí, které přinese sněhovou pokrývku i do nížin," přiblížila meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaké počasí lze pravděpodobně očekávat během nadcházejících zimních měsíců.

Dalším ukazatelem možného zimního počasí je El Niño. "Jedná se o jev v rovníkovém Pacifiku, a protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. Evropa je nicméně od Pacifiku velmi vzdálená, a proto jednoznačné dopady El Niña nelze tak snadno prokázat," uvedla konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Počasím ale může zamíchat také polární vortex. "Polární vír během zimního období slábne kvůli nárůstu teploty a tlaku ve stratosféře. Jedná se o náhlé stratosférické oteplování, které může vést až ke kolapsu polárního víru a uvolnění studeného arktického vzduchu do Evropy," upřesnila Dagmar Honsová ohledně polárního víru - oblasti nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry - pro ŽivotvČesku.cz a detailněji rozebrala jeho fungování.

"Silný polární vortex obvykle znamená silnou polární cirkulaci. Ta uzamkne chladnější vzduch do polárních oblastí, což vytváří mírnější zimní podmínky. Naopak slabý polární vír hůře zadržuje studený vzduch, který se tak může dostat z polárních oblastí," nastínila odbornice přes počasí rozdíl mezi silným a slabým polárním vortexem pro ŽivotvČesku.cz a následně zmínila, jaké počasí přináší deformace polárního víru.

"Arktický vzduch se dostává nad starý kontinent i do mírných zeměpisných šířek a přináší k nám silné mrazy a často i sníh. Nestává se to však pokaždé po jeho oslabení nebo kolapsu, protože závisí i na mnoha dalších faktorech," dodala na závěr Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že velký kolaps polárního víru přinesl leden 2021.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.