Realizace mírové mise NATO na Ukrajinu znamená třetí světovou válku. Od začátku to je podivný nápad, říká Andor Šándor

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2022

Lídři zemí Severoatlantické aliance dnes na mimořádném summitu v Bruselu odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině a shodli se na dalším posílení východního křídla bloku včetně rozmístění bojových skupin na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Bulharsku. Polský neformální návrh vyslat na Ukrajinu mírovou misi je nápadem, který je přinejmenším podle bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora (64) podivný, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud by se něco takového realizovalo pod hlavičkou NATO, znamenalo by to začátek třetí světové války.

V posledních dnech je téma mírové mise na Ukrajinu jedním z nejdiskutovanějších ohledně války na Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko 24. února. Mimořádný summit NATO, kde jsou prezidenti a premiéři zemí Severoatlantické aliance a jednají o pomoci napadené Ukrajině a společném postupu vůči Rusku, se koná do konce pátečního dne.

Spojené státy své vojáky na území Ukrajiny nevyšlou, a to ani v rámci případné mírové mise NATO. Budou ale podporovat a bránit jiné země aliance, pokud se ocitnou pod útokem. V nedělním rozhovoru s televizí CNN to řekla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Podle generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora je myšlenka o mírové misi lehce mimo mísu a Rusko by si takovou akci pod hlavičkou kohokoliv rozhodně nenechalo líbit.

"Myslím si, že z vyjádření německého kancléře Olafa Scholze, že Německo nikdy nepřipustí mírovou misi NATO na Ukrajině, je zřejmé, že pod hlavičkou aliance to půjde těžko. Německo je totiž natolik silný stát, ne tak z hlediska vojenského, ale postavením v Evropě, že se nenechá Američany převálcovat. Pravděpodobnost tedy toho, že se to stane pod hlavičkou aliance, je mizivá. Jestli to někdo zkusí ještě nějak jinak, to neumím odhadnout. Ať by to bylo pod hlavičkou kohokoliv, tak to musí projít přes rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Tady to nemůže projít přes Rusko a Čínu, které mají právo veta. Nápad ohledně mírové mise se mi zdá od začátku podivný. V případě jeho realizace by došlo ke třetí světové válce. Je potřeba si uvědomit, že Rusko vlétlo na Ukrajinu také z důvodu, aby na jejím území nebyla vojska Severoatlantické aliance, a teď by se tam měla pod jinou záminkou objevit, to mi přijde jako něco, co by Rusové určitě nikdy nepřijali," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské rozvědky.

NATO se domluvilo na další podpoře napadené země. Zavedení bezletové zóny zatím odmítlo. Stejně tak poskytnutí letadel, o které Kyjev podle ukrajiského prezidenta Volodymyra Zelenského (44) stojí. Státy aliance už Ukrajině dodávají například protitankové zbraně, další vojenskou techniku i humanitární pomoc.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.