Řeknu vám, kdy se setkáme s druhou vlnou koronaviru, prozradil vládní epidemiolog Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2020

Vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar hodnotí, že v srpnu není v Česku z pohledu šíření nákazy koronaviru situace zcela ideální. Ohledně zavedení některých opatření má právě kvůli tomu jasno. Bude prosazovat zavedení roušek. Zároveň s nástupem chladnějšího počasí očekává možný výskyt druhé vlny epidemie na území České republiky.

Jak hodnotíte aktuálně v souvislosti s epidemickým stavem Českou republiku?

Očekávali jsme v srpnu o něco příznivější situaci, i když zatím je vše pod kontrolou. Hygienické stanice jsou však místy dost vytížené. Lidé si už moc nedávají pozor a protože jsme chtěli, ať si před podzimem odpočinou od různých preventivních opatření, na rozdíl od mnoha jiných zemí Evropy, kde jsou přísnější, nové případy nám některé dny dost přibývají. Zásadní rizikové trendy však nevidíme.

Budete prosazovat roušky, jak jste uváděl?

Jednoznačně ano, ale jen v některých vnitřních veřejných prostorech. Roušky nám mohou na podzim a v zimě významně pomoci. Navíc je to prevence, které nevede k negativním ekonomickým dopadům, naopak, může snížit nemocnost i na jiné respirační infekce a tím přispět k menší zátěži zdravotnického a sociálního systému.  

Budou zavedena plošná opatření v souvislosti s nošením ochrany nosu a úst a od kdy?

Přesné datum sdělíme v průběhu příštího týdne, pravděpodobně ve čtvrtek. Zatím nebudu předbíhat. 

Jaký je váš názor na druhou vlnu v Česku a kdy by se dala očekávat?

Někteří už vidí přicházet druhou vlnu teď, ale pravděpodobněji se se skutečnou druhou vlnou určité intenzity potkáme až s nástupem chladnějšího počasí.

Dá se očekávat zavedení plošných opatření ve vnitřních prostorech?

Bylo by dobré, kdybychom to zvládli jen s rouškami a k dalším plošným omezením by docházet nemuselo. Preventivní opatření jsou připravené a jejich použití bude záležet od vývoje epidemiologické situace, a na tom se bude podílet svým způsobem každý z nás.

Vše se točí okolo nového typu koronaviru. Jak moc je ve skutečnosti nebezpečný, když smrtnost v Česku je výrazně nízká?

Zatím nejsou k dispozici věrohodná vědecká data, která by svědčila o oslabování viru, tak jak se to objevuje od některých lidí v médiích. Jedna věc jsou zbožná přání, a přáli bychom si to určitě všichni, ale druhá věc jsou  fakta. Oslabení sice může nastat, ale taky nemusí a zatím pro to přesvědčivé důkazy nejsou. Riziko je v tom, že pokud by k oslabení nedošlo, může šíření těchto informací vést k naprostému ignorování prevence a způsobit tak mnoho zbytečných komplikací. Nízká smrtnost je daná především tím, kterou částí populace virus aktuálně prochází a rovněž skvělou prací hygienických stanic, které se snaží co nejrychleji trasovat kontakty nakažených. Ti skončí v izolaci nebo v karanténě dříve, než se virus dostane mezi zranitelné skupiny populace.

Kdo je Rastislav Maďar:

Rastislav Maďar se narodil 3. května 1973 v Žilině. Původem je slovenský epidemiolog, odborník na cestovní medicínu a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. K roku 2020 je vedoucím resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro rozvolňování v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Studoval na Jesseniově lékařské fakultě Univerzity Komenského v Martině. Jeho specializační obory jsou epidemiologie, prevence a kontrola infekčních chorob, cestovní a tropická medicína. K roku 2014 byl vedoucím lékařem Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce. V roce 2004 se podílel na vzniku neziskové mezinárodní humanitární organizace International Humanity. Jako humanitární pracovník s touto organizací absolvoval řadu misí do rozvojových zemí, je vedoucím projektů rozvojové a humanitární pomoci v Asii, Africe a Latinské Americe.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.