Rizika nákazy se v zemích rychle mění. Cestovatelský semafor opět změnil barvy. Promluvila mluvčí

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2021

I když už se blíží letní prázdniny ke svému konci, lidé stále cestují především k moři, ale i nedaleko za hranice Česka. Ministerstvo zahraničí informuje cestovatele prostřednictvím cestovatelského semaforu, který určuje rizikovost zemí z hlediska epidemiologické situace. "V některých rizikových oblastech tráví lidé dovolenou často v rezortech, kde se právě setkávají s turisty z jednotlivých zemí. Musíme sledovat, kolik turistů je kde z těchto »problematických« zemí a na základě toho rozhodovat o míře rizika pro Čechy," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Léto ještě pokračuje a někteří se rozhodli netrávit poslední dny v tuzemsku, protože počasí přineslo razantní ochlazení. Zahraničí ale stále představuje jistou míru nebezpečí, kdy by se především v rizikových zemích člověk mohl nakazit koronavirem. Ministerstva zahraničních věcí, zdravotnictví a vnitra mají na starost zařazení jednotlivých států do pěti barevných kategorií, které právě určují míru rizika.

Cestovatelský semafor má jakožto nejbezpečnější barvu nastavenou zelenou, do které patří například Maďarsko, Polsko, Rumunsko nebo Slovensko. O stupeň horší je žlutá kategorie, kam jsou zařazeny země jako Finsko, Chorvatsko, Itálie, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko či Slovinsko. Vysoké riziko nákazy onemocněním covid-19 pak hrozí v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Estonsku, Francii, Irsku, Islandu, Lichtenštejnsku, Litvě, Monaku, Portugalsku, Řecku, San Marinu, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku.

Tmavě červená už poukazuje na velmi vysoké riziko infekce a týká se Běloruska, Egypta, Kostariky, Kuby, Kypru, Malediv, Maroka, Mexika, Ruska, Thajska, Tuniska, Turecka, Spojených států amerických a Velké Británie. Nejhorší kategorií zůstává černá, kam aktuálně patří například Brazílie, Kolumbie nebo Peru.

"Míru rizika v jednotlivých zemích neurčujeme podle antipatií té dané zemi, ale vyhodnocujeme, jaké riziko vzniká pro české turisty. V některých rizikových oblastech tráví lidé dovolenou často v rezortech, kde se právě setkávají s turisty z jednotlivých zemí. Musíme sledovat, kolik turistů je kde z těchto »problematických« zemí a na základě toho rozhodovat o míře rizika pro Čechy," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.