Rok plný zlomů Davida Pastrňáka. Rodinná tragédie, hokejové tápání, první medaile i prohra s přítelkyní. Experti rozebrali jeho život

David Pastrňák s přítelkyní Rebeccou Rohlssonovou.
David Pastrňák s přítelkyní Rebeccou Rohlssonovou.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2022

Co všechno se může v životě člověka stát za jeden rok, o tom by mohl David Pastrňák (26) vyprávět. Začátkem června 2021 se těšil na narození prvního potomka, aby po šesti dnech zažil největší bolest, která se rodiči může stát. Zpočátku pak tápal v nové sezoně NHL a nejeden fanoušek se ptal, kde je starý dobrý »Pasta«. Pak přišel zlom. Co se v člověku může v různých životních chvílích dít, popsali pro ŽivotvČesku.cz trenér Vladimír Růžička (58), psycholog Jeroným Klimeš (55) a mentální kouč David Vavruška.

Nejen pro hokejové fanoušky to byl šok, když David Pastrňák se svou partnerkou Rebeccou Rohlssonovou (26) loni v červnu prostřednictvím sociálních sítí informovali o úmrtí syna Vigga, který žil pouhých šest dní.

"Máme nad námi Anděla, který se na nás dívá. Jmenuje se Syn. Budeme tě navždy milovat," napsal tehdy hokejista týmu Boston Bruins.

Psycholog Jeroným Klimeš, který se specializuje na problémy v rodinách, popsal, co je v takové chvíli pro mladý pár zásadním momentem. "Hlavní doporučení pro mladé rodiče je to, aby nikdy nešetřili na dětech. Žádný lék na to není, jen mít další děti. Když na vás mluví dvě další děti, o které se musíte starat, tak smrt jednoho dítěte se oplakává trošku snadněji. Je to lepší, než když je člověk sám v prázdném bytě a kouká do zdi," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle slavného útočníka a trenéra Vladimíra Růžičky má u sportovce taková chvíle dopad i na tým, ve kterém daný člověk hraje, zároveň mu ale prostředí může pomoci. "Když se stane nějaká taková tragédie, tak to vždycky postihne nejen toho dotyčného hráče, ale i celé mužstvo, protože s ním soucítí. A přesně v těchto chvílích vidíte, že život nebývá lehký. Na druhou stranu hráči i trenéři dokážou pomoct, protože jak vždycky říkám, ten tým je taková druhá rodina. Já jsem v podobných případech nechal toho hráče v klidu, aby si sám řekl, jak se cítí, a měl prostor si ty věci vyřešit. A přestože je pro mě hokej nejvíc, tak když jde o rodiče, manželky nebo děti, prostě rodinu, tak jde na druhou kolej," popsal pro ŽivotvČesku.cz trenér Litvínova.

Davidu Pastrňákovi se následně po hokejové stránce příliš nepovedl vstup do nové sezony NHL a spolehlivý brankostroj se zasekl. Trenéři zkoušeli změny v sestavě, relativně dlouho se ale ani jim nevedlo najít recept, jak v českém útočníkovi znovu probudit střelecký instinkt. Zřejmě ale vše chtělo jen čas, protože »Pasta« se rozjel a na konci základní části svítilo u jeho jména 40 gólů, což byl jeho druhý nejlepší výsledek v NHL.

V čem je aktuálně nejlepší český hokejista výjimečný, rozebral pro ŽivotvČesku.cz mentální kouč David Vavruška. "Důležité je, jestli milujete ten sport, ne sebe v tom sportu, což je podstatný rozdíl, a jestli se chcete zlepšovat. Jakmile se přestanete chtít zlepšovat a přijdete na jakýkoli trénink nebo zápas s tím, že už umíte všechno a že o tom všechno víte, anebo začnete milovat sebe v tom sportu víc než ten sport samotný, tak je to cesta do pekel," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz.

Krom hokeje miluje David Pastrňák i fotbal a samozřejmě svou přítelkyni. A protože je Rebecca Rohlssonová Švédka, došlo koncem března letošního roku i na úsměvnou historku. Když hrála fotbalová reprezentace proti Švédsku o postup na mistrovství světa, vsadili se. Češi bohužel prohráli 0:1 v prodloužení a hokejista musel na své Instastories umístit logo švédské fotbalové asociace a označil u něj svou přítelkyni. "Naštěstí jsem ale také musel do práce a nebyl jsem doma na druhý poločas a prodloužení. Vím, že by mi to dala sežrat," řekl pro sport.cz se smíchem David Pastrňák.

A jestliže červen 2021 byl pro Davida Pastrňáka plný bolesti, ten letošní začal bronzovou medailí z mistrovství světa, kde soupeřům nasázel sedm gólů a spolu se dvěma Kanaďany se stal nejlepším střelcem turnaje. Šlo přitom o jeho vůbec první seniorskou hokejovou medaili z velké akce. Za rok se toho skutečně může stát moc...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.