Roman Prymula už ví, kdy v Česku propukne v plné síle varianta omikron. Nabídl dva scénáře vývoje, které se liší

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2021

V Česku o půlnoci skončil nouzový stav, kvůli epidemii ale dál platí mnohá omezení. Protiepidemická opatření se zpřísní na několik dnů na přelomu roku. Panují obavy z opětovného posílení epidemie kvůli nakažlivější variantě viru omikron, která se šíří i v Česku. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) o sobě začne omikron dávat znatelně vědět během několika dnů, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz a nabídl možné dva scénáře vývoje nové varianty na území České republiky na základě dvou posledních studií.

"U nás zatím doznívá varianta delta a objeví se, nebo už se objevila varianta omikron, která půjde nahoru. V tuto chvíli není dopad tolik viditelný, bude ale vidět za několik málo dnů," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz, kdy šíření nové varianty viru bude významnější.

Ohledně omikronu vznikly byly publikovány dvě studie, které se ohledně klinických průběhů značně rozcházejí.

Pravděpodobnost hospitalizace u lidí nakažených novou covidovou variantou omikron je o 40 procent nižší než u nákazy variantou delta. To vyplývá ze studie, kterou ve středu zveřejnili vědci z Královské univerzity v Londýně. Upozornili ale také, že vzhledem k rychlejšímu šíření omikronu může být zátěž na nemocnice podobně vysoká. Studie Edinburské univerzity, která vycházela ze zdravotních záznamů 5,4 milionu lidí ve Skotsku, zjistila, že riziko hospitalizace je u omikronu o dvě třetiny nižší než u delty.

Druhá studie pak uvádí, že při nákaze omikronem je nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou. Autoři této studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Obě studie pro ŽivotvČesku.cz okomentoval Roman Prymula, který poukazuje jednoduchou matematikou, že Jihoafrická je významně příznivější. "Studie ohledně varianty omikron se liší, nejpříznivější pro nás je Jihoafrická, která ukazovala až osmdesátiprocentní rozdíl mezi těžkými příznaky, které byly po deltě a nyní po omikronu, tedy že průběh nemoci je výrazně lehčí. A pak studie Britská ukazovala rozdíl 40 procent, což by v takovém případě při masivním nárůstu znamenalo, že se nemocnice budou opět plnit," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.