Roman Šmucler: Riziko, že budou nemocnice plné lidí, tak to si podle mě nemyslí už vůbec nikdo

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2021

Mnozí mluví o konci epidemie koronaviru a návratu k normálnímu životu. Stejný názor zastává také prezident České stomatologické komory a lékař Roman Šmucler (51), který nesouhlasí s rozhodnutím vlády rozvolňovat pomalu a vyjádřil slova kritiky vůči nekoordinované práci hygieny. "Celá tragédie je, že vždycky nějaká hlava vymýšlí něco v televizi. Jsou na to učebnice, návody a dokonce je dostupný materiál na stránkách ministerstva zdravotnictví," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední týdny ukazují příznivý vývoj epidemie v Česku a vláda se rozhodla pokračovat v rozvolňování opatření, která platila dosud. Část populace je již proočkovaná a ve společnosti už někteří lidé mají protilátky proti covidu. Odborníci však hovoří o tom, že rozvolňování musí probíhat postupně zhruba ve čtrnáctidenních etapách, aby se případně zjistilo, kde může vzniknout problém.

"Je to lež, to říkají tito lidé špatně. Jsou nějaké předpovědi, podle kterých situace vypadá dobře. Naopak Česká republika rozvolňuje pomalu, protože nám chybí Německo – stále jsme od něj »opisovali«, teď je za námi měsíc pozadu. Vlastně čekáme, až nás Němci doženou, už nás skoro dohnali. Jinak uvolňování nemá nikdo vymýšlet, ale existuje pandemický plán, který leží v šuplíku. Už dávno i profesor Dušek říkal, že nyní je to lokální záležitost, nikoli celostátní. Mělo by to běžet po okresech, hygieny by to měly řešit po okresech nebo krajích. Hygienici vystudovali školy v daném oborou a mají na to postupy. Celá tragédie tkví v tom, že nějaká hlava vždycky vymýšlí něco v televizi. Jsou na to učebnice, návody a dokonce je dostupný materiál na stránkách ministerstva zdravotnictví," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že o tom mluvil i premiér Andrej Babiš.

"My jako všechny západní národy končíme s covidem nějakou kombinací »promoření« a očkování. Češi se více promořili, i shodou náhod, proto to rychleji končí. Ale i Německo zastavuje díky »promoření«. V mladé populaci to poběží »promořením«, někteří o něm možná ani nebudou vědět. A ty staré, o které jde hlavně, snad už konečně doočkujeme. Je důležité, aby praktici dostali testy, protože hrajeme »počítačovou hru«. Pořád jsou někde sedmdesátníci, 80letí lidé, kteří chtějí jít ke svému praktikovi, protože nejsou schopní se přihlásit přes počítač nebo se bojí jít do velkého očkovacího centra. Celý rok se jim říkalo, že umřou, pokud někam půjdou," vyjádřil se prezident České lékařské komory, který v minulosti moderoval známý televizní pořad Tabu.

Podle jeho slov nevidí žádnou hrozbu v tom, že by epidemie dokázala znovu udeřit natolik, aby zkolaboval zdravotnický systém.

"Jestli se bavíme o riziku, že budou plné nemocnice lidí, tak to si podle mě nemyslí vůbec nikdo. Stanovil se tu záhadný parametr – například pokud bude 25 nakažených za týden v okrese Příbram, tak je to tragédie. Nejnižší stupeň je, že musíte mít méně než 25 lidí v okrese Příbram a to je otázka, jestli se vůbec někdy stane. Ti, co tomu rozumí, ví, že ta věc není plošná. V Americe situaci docela vyřešili ve velkých městech tím, že se »přomořili« a hodně lidí se tam také očkovalo. Vlastně máme parametry, které jsou nesplnitelné," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.