Ruská armáda si ustřihla ostudu, říká vicepremiér Vít Rakušan. I když to na Donbasu vypadá s Ukrajinci bledě, ministr vysvětlil, proč je hodnocení prohry předčasné

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2022

Rusko bude pokračovat ve své vojenské operaci na Ukrajině, dokud nedosáhne všech jejích cílů. V pátek to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (54) - tedy v den, kdy ruská invaze vstoupila do svého stého dne. Rusko válku odůvodňuje potřebou sousední zemi demilitarizovat a denacifikovat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43), jak svým pohledem vidí, že Rusku se po řadě komplikací začíná na východě Ukrajiny dařit. "Ukrajinci už několikrát ukázali, že umí předvést překvapivý obrat," upozornil zkušený politik.

"Jedním z hlavních cílů je chránit lidi v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice. Byla učiněna opatření k zajištění jejich ochrany a přinesla určité výsledky," uvedl mluvčí Kremlu. Podle Peskova se od »pronacisticky orientovaných ozbrojených sil Ukrajiny i od samotných nacionalistických elementů podařilo osvobodit mnoho vesnic a měst a zajistit možnost přechodu k nastolení života v míru«.

Ruská vojenská invaze na Ukrajinu vstoupila v pátek do svého stého dne. Od jejího zahájení, ke kterému došlo 24. února, si vyžádala tisíce zmařených životů vojáků i civilních obyvatel. 

Dvě samozvané separatistické republiky v Donbasu na východě Ukrajiny vyhlásily nezávislost v roce 2014. Vznikly na částech území stejnojmenných oblastí, jejich představitelé si činí nárok na celé tyto regiony. Moskva samostatnost povstaleckých republik uznala letos v únoru, dva dny před začátkem svého tažení proti Ukrajině.

V současnosti ruská armáda pokračuje v intenzivních bojích na Donbasu. Podle ranní zprávy generálního štábu ukrajinské armády se útoky zaměřují na Severodoněck a Komyšuvacha v Luhanské oblasti. Britská vojenská rozvědka oznámila, že Rusové už mají většinu Severodoněcku pod kontrolou. 

Pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér uvedl, že momentálně označit východ Ukrajiny za dobytý ruskou armádou je velmi předčasné. "Ukrajinci se brání statečně a srdnatě od začátku ruské invaze a myslím, že překvapili kvalitou své armády, která minimálně výcvikem vojáků byla výše než ruská armáda, která naopak podle mě si ustřihla ostudu. A to nejen po technické stránce, ale i třeba tím, že řada vojáků měla mnohdy špatné informace, jak to u ruské armády bývá, a nevěděla, proč je vlastně v boji a koho jde osvobozovat, což mi připomnělo rok 1968 v Praze. Samozřejmě, že ruská armáda má převahu, ale stále si nemyslím, že je rozhodnuto, a Ukrajinci už několikrát předvedli, že na frontě jsou schopni předvést překvapivý obrat. Myslím si, že ještě neexistují zcela přesné informace, že by Donbas byl zcela pod kontrolou Rusů, a může to být ještě překvapivé," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Kyjev ruskou invazi označuje za nevyprovokovanou a neopodstatněnou a v naprostém rozporu s mezinárodním právem. Agresorovi Ukrajina, která se těší podpoře řady západních zemí, stále vzdoruje. V první části války se Rusko snažilo dobýt Kyjev a zřejmě svrhnout vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44). Ukrajinské jednotky je ovšem od hlavního města i ze severu země vytlačily a boje se nyní soustředí v Donbasu a na jihovýchodní Ukrajině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.