Ruská konvenční síla se naprosto zesměšnila a ztrapnila. Je to ostuda, uvedl o armádě Vladimira Putina analytik Lukáš Visingr. Upozornil, čeho se ale svět bude stále bát

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Region na východě Ukrajiny známý jako Donbas zničila ruská armáda tak, že tato někdejší průmyslová oblast v současnosti připomíná peklo. Uvedl to v noci na pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Obvinil ruská vojska, že se snaží zabít co nejvíce Ukrajinců a záměrně zemi způsobit co největší hmotné škody. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra se ale po bezmála třech měsících bojů ukázalo, že ruské konvenční síly jsou v naprosto tragickém stavu, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jde o ostudu.

Ve svém pravidelném videoposelství Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu. Podle jeho slov ukrajinské síly pokračují v osvobozování Charkovské oblasti, Rusko se oproti tomu snaží vyvíjet ještě větší tlak v Donbasu.

"Je tam peklo, a to bez přehánění," citovala slova ukrajinského prezidenta agentura Reuters. Volodymyr Zelenskyj zároveň připomněl, že při čtvrtečním »brutálním a naprosto nesmyslném bombardování« města Severodoněck bylo zabito nejméně 12 lidí. "Donbas je zcela zničen," dodal.

Podle vojenského analytika Lukáše Visingra celkový pohled na vojenské střety, které trvají od 24. února, kdy vojenské síly Ruska zaútočily na Ukrajinu, ukazují, že konvenční síly režimu Vladimira Putina (69) jsou ve velmi tristním stavu.

"Ano, je to ostuda a bylo to jasné od začátku války, že to je ostuda. Rusko jako vojenská velmoc končí. Rusů se všichni báli kvůli jaderným zbraním a konvenčním silám. Teď už se jich budou bát jen kvůli jaderným zbraním, protože ruská konvenční síla se naprosto zesměšnila a ztrapnila. To, co teď Rusové předvedli při pokusu o přechod na Severní Doněc, to byl opět »majstrštyk«, protože shromáždit několik praporů na břehu řeky a čekat tam asi den, jestli a zda vůbec tam ženijní vojsko postaví most, tak to by ti Ukrajinci museli být naprosto slepí a hluší, aby nezareagovali. A Ukrajinci zareagovali naprosto perfektně. Je cítit, že i lidé v Rusku se začínají ptát, co je to tam ironicky řečeno za velení plné géniů v těch ruských štábech," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Ukrajinu podle Volodymyra Zelenského stojí vedení války měsíčně zhruba pět miliard dolarů (117 miliard korun). V této souvislosti vyzval zahraniční partnery Ukrajiny, aby nevnímali pomoc Kyjevu jako dodatečné výdaje nebo dary, nýbrž jako »příspěvek k jejich vlastní bezpečnosti«. Ukrajina chrání ostatní země před válkou, dodal podle agentury DPA.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.