Rusko nebude potrestáno tvrdými sankcemi, proti odpojení z bankovního systému se postavilo Německo. Tvrdě na to doplatíme, říká Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2022

Lídři evropských zemí se neshodli na tom, že by Rusko mělo být za vpád na Ukrajinu potrestáno odpojením z mezinárodního bankovního systému. Proti návrhu bylo Německo, Maďarsko a Itálie. "Je to tragická chyba, která se nám nakonec prodraží," okomentoval rozhodnutí pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek (61).

Solidarita s Ukrajinou ano, ale nesmí to ohrozit západní ekonomiku, tak se zachovali někteří lídři zemí EU, když posuzovali, zda na Rusko uvalit opravdu tvrdé sankce. Rusko od mezinárodního platebního systému SWIFT odpojeno nebude, dohodu nepodpořilo Německo, Itálie, Maďarsko a Kypr.

"Pokud se Německo postavilo proti odpojení Ruska z mezinárodního platebního styku, tak je to zásadní a došlo k zablokování dohody. Já nechci teď ukazovat, zda v tom hrálo roli Německo či v tom hrálo roli Maďarsko, já u těch jednání nebyl, ale vidím, že velká slova o tvrdých sankcích a izolaci Ruska mají limity tam, kde by jednotlivé země také musely nést ekonomické náklady. Pokládám to za tragickou chybu, která se nakonec prodraží," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, který je přesvědčen, že současné sankce jsou měkké, zatímco odpojení od mezinárodního bankovního systému by Putinův režim opravdu pocítil.

Návrh na odpojení Ruska od systému SWIFT podporovalo Polsko, Nizozemsko, Česko či pobaltské státy. Pro návrh je také Velká Británie, která ale není již součástí Evropské unie.

"Myslím si, že česká vláda tlačila daleko více na skutečné sankce a skutečnou izolaci, rozhodně bych tento postup nedával za vinu premiéru Fialovi či české vládě, při takovém rozhodnutí musí být jednomyslnost, ta nebyla. Myslím si, že Západ jako celek na to tvrdě doplatí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Německý kancléř Olaf Scholz během mimořádného summitu EU řekl, že vyloučení Ruska ze systému SWIFT si chce nechat až na případný další sankční balíček. Právě německá ekonomika by odpojením Ruska od mezinárodního bankovního systému citelně utrpěla.

Část politických komentátorů je přesvědčená, že Rusko se na sankce připravilo již před vpádem na Ukrajinu. Je otázkou, zda současná podoba sankcí bude mít na Putina a rozhodování Kremlu nějaký vliv. Sankce považuje za nedostatečné například dlouholetý zpravodaj České televize v Rusku Miroslav Karas. "Obyčejní Rusové se o sankcích ze státních médií vůbec nedozví. Pokud už se k nim ty informace dostanou, tak se jim buď smějí, nebo jsou hrdí, že jim mohou čelit. Dokud tedy sankcím nebudou muset čelit právě obyčejní lidé, nemají žádný velký význam. V roce 2014 po anexi Krymu jsme také poslouchali, jak bude Rusko sankcemi trpět, a nestalo se téměř nic," uvedl Karas pro Českou televizi.

S opravdu tvrdými sankcemi nepočítal ani bývalý premiér Jiří Paroubek. Ten pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že EU přijme takové sankce, které nepoškodí ekonomiku členských zemí. "Když nebude fungovat platební systém, tak není možné platit například za dodávky plynu či ropy. To by asi rozkolísalo celý finanční systém Evropy," vysvětlil expremiér.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.