Rusko rázně odpovědělo Evropě na spekulace ohledně vyslání vojáků bojovat na Ukrajinu. Komentář Andora Šándora

Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 2. 2024

Komentář: Jako velký chaos působí rozdílná vyjádření evropských lídrů ohledně toho, že by členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu. Reakce Kremlu na tuto skutečnost byla poměrně rychlá a rázná: »Konflikt mezi Ruskem a aliancí by byl nevyhnutelný, prohlásil mluvčí Dmitrij Peskov.« V souvislosti s tím uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, že NATO nemá vyslání bojových jednotek na Ukrajinu v plánu. Situaci okomentoval pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

O variantě uzavřít dvoustranné dohody o vyslání vojáků na Ukrajinu ze strany několika zemí NATO mluvil v pondělí, před cestou na schůzku státníků do Paříže na jednání o podpoře Ukrajiny, slovenský premiér Robert Fico. Následně se v podobném duchu vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron – konkrétněji sdělil, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo do budoucna »vyloučit«.

Stoltenberg byl ve věci zdrženlivější. "Spojenci z NATO poskytují Ukrajině bezprecedentní podporu. Činíme tak již od roku 2014 a zintenzivnili jsme ji po plnohodnotné invazi. Vyslání bojových jednotek NATO na Ukrajinu však neplánujeme," uvedl.

V reakci Peskov sdělil, že v případě, že by vojáci členských zemí NATO bojovali na Ukrajině, by bylo třeba hovořit nikoli o pravděpodobnosti, ale o nevyhnutelnosti konfliktu mezi Moskvou a NATO.

Podle Andora Šándora jde o velmi vážnou, zároveň nešťastnou, dokonce až zmatenou komunikaci. "Já to vidím v několika rovinách. Jedna rovina je vztah k Rusku, kdy si pořád neuvědomujeme, že vsadilo na zničení Ukrajiny všechno. Že zničení Ukrajiny z pohledu, aby se nedostala do aliance, je pro Rusa otázka životní bezpečnosti. Takhle to nějak Putin už dříve řekl. To za prvé. Za druhé vysíláme signál Ukrajincům, že jim jsme schopni pomoct ještě tímto způsobem. Do jaké míry to myslíme vážně, je otázka s tím, že Ukrajinci těm našim slibům vždycky věří, ale pak my řadu z nich nesplníme. Třetí rovina je, že do zemí, jako je Česko a Slovensko, aspoň to tak můžeme vnímat, nebo i Polsko, se šíří strach z války. Buď to politici odmítají, že by to udělali, ale když to vezmeme v kontextu toho, co někteří říkají, pokud jde o vojenské odvody, tak vlastně straší dál lidi, aniž bychom měli jasnou představu, co vlastně chceme na Ukrajině dosáhnout. Podle mě vyjádření řady politiků, že nechceme Rusko porazit, ale chceme, aby se stáhlo z Ukrajiny, tak buď vůbec nechápeme, co říkáme, anebo opět jaksi dáváme nějaký signál, aniž bychom řekli, jak toho chceme dosáhnout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál ve výslužbě Šándor s tím, že jde o komunikaci, která působí naprosto nejednotně a zmatečně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.