Ruští a běloruští paralympici v Pekingu nakonec startovat nebudou. Čína odmítla chránit sportovce z Východu. Detaily zákulisí

Paralympijské hry - ilustrační foto.
Paralympijské hry – ilustrační foto.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2022

Boje pokračují nejen na Ukrajině, ale i v zákulisí sportovního prostředí. A Rusko i Bělorusko tam zatím prohrává na všech frontách. Nejnověji dolehl trest na paralympioniky z těchto zemí, kterým pouhý den před startem XIII. zimních paralympijských her vystavil mezinárodní výbor stopku. "Jsme ve válce a sport je nyní až na druhém místě," souhlasil pro ŽivotvČesku.cz s verdiktem šéf Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora.

Nevídaný názorový kolotoč se odehrál jen pár hodin před startem XIII. zimních paralympijských her v Pekingu. Sportovní svátek roku pro všechny handicapované se, stejně jako klasické olympijské hry, koná jednou za čtyři roky. Přesto se přes noc všechno změnilo. Zatímco ještě ve středu vydal Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) prohlášení, že Rusové a Bělorusové mohou na hrách pod vlajkami svých olympijských týmů soutěžit, ve čtvrtek otočil o 180 stupňů a všech 83 sportovců z těchto zemí do závodů pod pěti kruhy nepřijal.

"V posledních dvanácti hodinách nás kontaktovalo velké množství členů s tím, že pokud nepřehodnotíme naše rozhodnutí, bude to mít pravděpodobně pro paralympijské hry vážné důsledky. Několik národních svazů kontaktovaly přímo vlády jejich zemí, samotné týmy, nebo přímo sportovci s hrozbou, že (v případě nevyloučení Rusů a Bělorusů - pozn. red.) nebudou soutěžit. Pokud bychom tak neučinili, pravděpodobně bychom vůbec neměli životaschopné hry," uvedl v oficiálním prohlášení prezident Mezinárodního paralympijského výboru Andrew Parson.

Zákulisní detaily toho, co stálo za náhlou změnou názoru, zjistila redakce ŽivotvČesku.cz od předsedy Českého paralympijského výboru Zbyňka Sýkory. "Včera měl Mezinárodní paralympijský výbor velké jednání se svým právním oddělením a nenašli oporu pro to, aby mohli Rusko a Bělorusko vyloučit, když měli soutěžit jen pod vlajkou svých olympijských výborů. Jedinou možností, která přicházela v úvahu, byly obavy o jejich bezpečí. Pořadatelé paralympijských her ale včera jasně prohlásili, že jim bezpečí zajistí,“ popsal Zbyněk Sýkora.

"Jenže ještě včera večer došlo k destabilizaci bezpečnostní situace. Do Pekingu odlétám teprve v neděli, takže nevím, zda šlo o fyzický útok, nebo nějaké slovní napadení. Pořadatelé každopádně na základě toho změnili své rozhodnutí a uvedli, že nejsou schopni bezpečí sportovcům zajistit. Proto následně vydal Mezinárodní paralympijský výbor nové rozhodnutí a Rusy a Bělorusy na hry nepřijal," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Zbyněk Sýkora.

Proti Rusku s Běloruskem se při společných debatách vyjadřoval také Český paralympijský výbor. "My jsme od začátku říkali, že není správné, aby tam byli. Ze sportovního hlediska je to tragédie, ti sportovci se připravovali čtyři roky na vrchol kariéry, ale sport je nyní až na druhém místě, ať chceme, nebo ne, jsme ve válce. Jsem velmi rád, že to tak dopadlo. Byl jsem asi před hodinou u pana premiéra Fialy a to, jak jsme se zachovali, je plně v souladu s jeho názorem, za to jsem velmi rád. V mezinárodním poli byl proti účasti Rusů a Bělorusů odpor. Velmi silně vystupovali například Islanďané, Němci a Poláci. Byl to správný krok," stojí si za názorem Zbyněk Sýkora.

Na paralympijské hry se do Pekingu kvalifikovalo celkem jednadvacet Čechů - čtyři lyžaři a tým hokejistů. Jak je ovlivní vyřazení 83 sportovců z Ruska a Běloruska? "Naši hokejisté jsou nalosováni do druhé skupiny než Rusko, ale v play off by se velmi pravděpodobně utkat mohli. U lyžařů si nejsem jistý, ale to už je teď jedno. Mohu prohlásit, že naši sportovci jsou v pořádku a v bezpečí. Pokud odhlédneme od situace v Rusku a na Ukrajině, reprezentanti si sportovní organizaci, i z pohledu covidu, zatím chválí," zakončil pro ŽivotvČesku.cz Zbyněk Sýkora.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.