S vakcínou proti covidu může brzy přijít řada na školáky. Kdo neposkytne dítěti přístup, může mu uškodit, míní odborník

Očkování - ilustrační snímek
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2021

Už 1. června se budou moci k očkování registrovat lidé ve věkové skupině 16+, což nahrává možnosti, že brzy budou moci být očkovaní i školáci starší 12 let. Někteří rodiče se ale zdráhají dát své dítě očkovat - argumentují tím, že covid u dětí probíhá většinou zcela bezpříznakově či lehce a říkají, že proto je vakcína zbytečná či dokonce nebezpečná. "Komu by ublížilo očkování, tomu by covid-19 ublížil nejméně desetkrát tolik. Kdo neposkytne dítěti přístup k očkování, ten mu může ošklivě uškodit," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63).

Na Den dětí by měla být spuštěna registrace k očkování pro věkovou skupiny 16+. Poté by mohla přijít řada na dvanáctileté a starší školáky, kupříkladu v Kanadě už byla pro očkování této kategorie schválena vakcína Pfizer/BioNTech. Rodiče ale často nejsou nakloněni představě, že nechají své děti naočkovat, především pak proto, že covid mívá u dětí lehký či bezpříznakový průběh a obávají se toho, co by jim mohla způsobit samotná vakcína.

"Komu by ublížilo očkování, tomu by covid-19 ublížil nejméně desetkrát tolik. Po odborné stránce je jasné a mnohokrát ověřené, že přínosy vakcíny mnohonásobně převyšují jakákoliv rizika, a to v kterékoli věkové skupině. Tak, jak jsou u mladých lidí menší důsledky covidu i dalších virových onemocnění, tak jsou u nich samozřejmě také menší i případná rizika lékařských zákroků, včetně podávání léků či očkování," okomentoval možné očkování školáků pro ŽivotvČesku.cz profesor z Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.

Nezanedbatelným problémem u dětí, které prodělaly covid, je v poslední době hojně diskutovaný postcovidový syndrom PIMS. Mezi jeho příznaky patří horečka, nevolnost, oteklá víčka či různé kožní projevy. Rizikem tohoto syndromu je poškození orgánů v těle.

"Názory lidí nejdou změnit otočením vypínače. Nyní je potřeba mravenčí práce lékařské veřejnosti i nás všech. Je třeba vysvětlovat a vysvětlovat. Především ukazovat, že ani u dětí nejsou důsledky covidu zanedbatelné. Procento dětí, které nemoc překonají zdánlivě bez problému, ale pak mají dlouhodobé následky, je vlastně velmi vysoké a rozhodně se nedá zanedbávat. Kdo neposkytne dítěti přístup k očkování, ten mu může velmi těžce ublížit a může si to pak vyčítat celý život. Je nepochybné, že u mnohých dětí, které nebyly očkované, bude mít prodělaný covid celoživotní následky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.