Setkávání lidí na čarodějnice je zakázáno. Policie řekla, jak bude postupovat s ohni v praxi

Pálení čarodějnic - Ilustrační snímek
Pálení čarodějnic – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 4. 2021

Setkávání více než 2 lidí (kromě rodin) je stále z důvodů epidemie koronaviru zakázáno. Na 30. dubna připadá tradiční pálení čarodějnic a téměř v každé české obci by se za běžných okolností sešli lidé a udělali si oheň. Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že setkávání u ohně možné není. "Stále platí vše v rámci mimořádného opatření," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Pokud policisté večer najdou lidi u ohně ve větším počtu, než povolila vláda, chtějí přestupky řešit domluvou. "Budeme postupovat podobně, jako při kontrole roušek. Prvotně se snažíme vše řešit domluvou," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Rodinné sešlosti na zahradě u ohně jsou povoleny, ministerstvo zdravotnictví je neomezuje. Tradiční setkání sousedů a organizované pálení čarodějnických ohňů povoleno není. Ministerstvo zdravotnictví dál trvá na tom, že oslavy, večírky a tancovačky jsou zakázané. Zákaz se vztahuje i na setkávání u ohňů. "Stále platí to, co je v rámci mimořádného opatření," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, jakým způsobem bude kontrola dodržování vládního nařízení probíhat v praxi. Oslovení policejní mluvčí se shodli, že hlídky budou v první řadě občanům domlouvat. Policie nechce situaci na přelomu dubna a května vyhrocovat. Bude hodně záležet na konkrétní situaci. Pokud hlídky někde uvidí velké organizované pálení ohňů, budou muset konat.

"Budeme postupovat podobně, jako při kontrole roušek. Prvotně se snažíme vše řešit domluvou. Pokud to nejde domluvou, tak jde věc zase do správního řízení. Zakázané jsou organizované akce. Během výkonu služby se policisté budou zaměřovat na místa, kde by se mohly organizované akce konat, kde by se mohla konat taneční či hudební produkce. Pokud bychom takové akce zjistili, vyzveme k ukončení a věc oznamujeme příslušnému orgánu," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že zásahy hlídek se rozhodně nebudou týkat akcí rodinného typu. Stejně budou k tzv. filipojakubské noci přistupovat na Benešovsku. Policisté nedostali speciální pokyny a věří, že lidé budou opatření dodržovat.

"Městská policie Brno bude mít tento den i noc ve službě navýšený počet strážníků. Vzhledem k současné situaci a platným vládním opatřením ale nepředpokládáme, že by se v Brně o filipojakubské noci nařízení masivně porušovala," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Profesionální hasiči mají paradoxně raději velké organizované vatry. Malé ohníčky představují potenciální riziko. "U těch velkých organizovaných akcí platí, že jsou většinou přítomní například dobrovolní hasiči a akce je pod dohledem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Rudolf Kramář z Generálního ředitelství hasičských záchranných sborů České republiky.

"Malé ohýnky často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Je to hlavně proto, že velká vatra, která doprovází oficiální akci, je ve většině případů pod dozorem dobrovolných hasičů. Navíc je takové pálení předem nahlášeno hasičům, společně se všemi protipožárními opatřeními, která organizátor (osoba odpovědná za toto pálení) zabezpečil. Hasiči mohou navíc ještě nějaká další opatření nařídit. Pokud si ale udělají lidé oheň na zahradě pouze pro rodinu, často podcení protipožární opatření, která je potřeba dodržet. Mají pocit, že z malého ohniště se oheň nemůže rozšířit, a tak ho často nechají bez dozoru a neštěstí je na světě. Obecně platí, že největší roli v nárůstu požárů před oslavami čarodějnic hraje počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva," dodala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního ředitelství hasičských záchranných sborů České republiky Nicole Studená.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.