Státní dluh narostl na 2,895 bilionu korun. Budeme vyhazovat peníze za úroky do kanálu, říká ekonom Štěpán Křeček

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Se svolením Štěpána Křečka
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2023

Státní dluh ke konci roku 2022 vzrostl na 2, 895 bilionu korun, o rok dříve to bylo 2, 466 bilionu korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275, 033 korun. Na financování státního dluhu bude letos ministerstvo financí potřebovat 649 miliard korun, loni na tento účel plánovalo vydat 552,1 miliardy Kč. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval ekonom Štěpán Křeček, který uvedl, že hlavní problém, který pravděpodobně v nějaké míře pocítí všichni občané, je v úrokové sazbě, která stát vyjde na skutečně velké peníze.

Celková částka k financování státního dluhu se skládá z rozpočtového deficitu na letošní rok, který je plánován na 295 miliard korun, a z peněz určených na letošní splátky dluhopisů. Většinu peněz hodlá ministerstvo získat emisí korunových střednědobých a dlouhodobých dluhopisů. Měly by pokrýt 400 až 500 miliard korun potřebných prostředků.

"Největším problémem, který mohou pocítit všichni občané, je to, že stát bude muset mnoho peněz investovat do pokrytí velkých úroků. To se projeví tak, že peníze se budou prakticky vyhazovat do kanálu a na jiných potřebných místech poté budou chybět," varoval pro ŽivotvČesku.cz přední ekonom, který působí jako ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (58). Jedná se například o chybějící zdroje pro školství, zdravotnictví nebo třeba platy policistů. Týkat se to ale bude také řady dalších resortů.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

"V tuto chvíli v rámci Evropy patří náš dluh spíše k těm nižším. Rozhodně bychom se ale jako stát měli snažit pracovat na tom, abychom jej snižovali, protože v opačném případě, kdy by narostl do astronomických částek, by mohlo dojít dokonce ke státnímu bankrotu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz možná rizika takové situace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.