To už stačí, pane hulváte Okamuro. Veřejné ponižování ministryně Černochové je nízké a ubohé. I kritika může být gentlemanská

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Neustále na »to« na portále ŽivotvČesku.cz upozorňujeme. Politika by neměla dál hrubnout, politici s rozdílnými názory by se měli znovu naučit umět debatovat. Marnost nad marnost. Nakonec vždy přijde další a ještě silnější útok. Jako nejčerstvější - lidsky strašlivý - veřejně spuštěný proud hnusných slov z úst lídra SPD Tomia Okamury na adresu ministryně obrany Jany Černochové. Takhle opravdu ne, pane předsedo!

Okamura v pátek vystřelil šípy omočené v jedu kurare na jednání Poslanecké sněmovny, když požadoval odvolání ministryně obrany Jany Černochové za výrok, že by Česká republika měla kvůli protiizraelskému konání opustit OSN. 

"Vy buď nevíte, která bije, nebo jste v nějakém deliriu. Vy jste se úplně zbláznila, vy jste blázen," burácel šéf SPD na jednání českých zákonodárců, když předtím Jana Černochová jen slušně na obranu svého názoru na OSN poznamenala, že Okamuru možná neděsí vlna antisemitismu.

Ministryně obrany Jana Černochová patří k politikům, kteří mají jasné a konzistentní názory na mezinárodní dění. Od počátku války podporuje Ukrajinu a také Izrael. Bez postranních a zištných úmyslů. Jde o věc, kterou Jana Černochová považuje za natolik zásadní, že neváhá čelit tvrdé kritice oponentů. Jde ale o podporu upřímnou, nikoliv vypočítavou, jako tomu je u některých politiků, kteří se mohutně ověšují vlajkami, aby získali cenné body. A když pozornost k tématu u veřejnosti pomine, na podporu trpících zemí se zase »vykašlou«.

Černochové se ohledně jejího nedávného »nešikovného« vyjádření ohledně OSN zastal příkladem poradce prezidenta pro mezinárodní vztahy Petr Kolář. "Chápu to jako výraz frustrace k tomu, jak se mezinárodní společenství neumí postavit jednoznačně k tomu, kdo je obětí, a k tomu, kdo je agresorem. Tady to je zřejmé z našeho pohledu. Jana Černochová reagovala na impotenci mezinárodní organizace OSN tak, jak se ukazuje, že je přežitá. To ale neznamená, že bychom z ní měli vystupovat. Lépe je mít něco než vůbec nic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Lídr SPD Tomio Okamura ale překročil kritikou červenou linii. A může se mu to i vymstít, jak konstatoval sociolog Vojtěch Bednář. 

"Z pohledu veřejnosti se od politika očekává na jedné straně schopnost politického boje a na druhé zachování všeho, co očekáváme od autorit, což je mimo jiné gentlemanský přistup a profesionalita. Když budu kritizovat ministryni, mí voliči to ocení, protože jsem správný opoziční politik, ale když budu urážet dámu, tak jsem hulvát. A to už nechtějí vidět ani mí vlastní voliči," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný sociolog Vojtěch Bednář.

Pro Tomia Okamuru tak jedovatý šíp vystřelený na Janu Černochovou může se změnit v bumerang. "Takže je dost těžké co nejvíce kritizovat, ale zároveň nepřekročit tu linii, za kterou to přestává byt snesitelné těm, o které mi jde. A to se asi Okamurovi právě povedlo," dodal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Apel na to, aby se politici vzájemně lidsky neuráželi a neponižovali, platí za každé situace. Ano, je to lákavé a svůdné – pronést drsnou větu a s jakýmsi pocitem divné radosti sledovat reakce. Jenže, takové jednání dál přibližuje českou společnost k bodu varu, atmosféře nesnášenlivosti a nakonec k nelidskosti. Vede to k temnotě. Samozřejmě to platí pro všechny politiky, nejen opoziční, ale i vládní. Jestli nechceme, aby se brzy říkalo »Česko - země nenávisti«, musíme velmi rychle brzdit. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.