Tohle produkce seriálu Devadesátky nezvládla. Dlouholetý člen pražské mordparty František Havlovič promluvil

Bývalý člen pražské mordparty František Havlovič
Bývalý člen pražské mordparty František Havlovič
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2022

Rekordně sledovaná minisérie Devadesátky protnula cílovou pásku a v neděli večer uzavřela šestým dílem pohled do temného období 90. let. Někdejší člen pražské mordparty František Havlovič se svým kolegou Janem Štočkem společně řešili kauzu století - a měli zásadní podíl na odhalení, kdo stojí za zavražděním pěti lidí. Lidé dvojici mohou dnes děkovat, že k dalším otřesným činům nedošlo. Dnes už každý totiž ví, že tři z obětí skončily na dně Orlické přehrady. Pro redakci ŽivotvČesku.cz promluvil sám kriminalista, ale také legendární investigativní reportér Josef Klíma (70).

Šestým dílem se uzavřel kruh úspěšné minisérie Devadesátky, která v divácích vzbudila velké ohlasy. Sám dlouholetý člen pražské mordparty František Havlovič ani jeden z dílů neviděl. Obecně se také mluví o tom, že závěrečný díl mohl mít jinou konstrukci dějové linky, protože na dnes už legendárního kriminalistu zcela neoprávněně vrhla špatné světlo. Redakci ŽivotvČesku.cz to potvrdil investigativní novinář Josef Klíma.

"Seriál se mi líbil a jediné, co mi trošku vadilo, že reálný vyšetřovatel, kterého hraje Ondřej Sokol, tak zasvěcení ví, že si do toho zasadili kriminalistu Františka Havloviče, přitom realita je taková, že právě on nikdy nebyl zkorumpovaný a má velkou zásluhu na tom, že případ století byl vyřešen," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Klíma, který je zároveň autorem v současnosti velmi vyhledávaných knih mapujících autentické prostředí mafiánských praktik s názvem Loď s otroky a Zločin jak ho pamatuju. "I v nich se objevují rozhovory s kriminalisty a se zločinci z případů, které přinesl na obrazovku seriál."

Pro ŽivotvČesku.cz pak promluvil sám muž, který osobně se svým parťákem museli čelit tomu, že byla velká snaha, aby se nikdy případ orlických vražd nevyřešil. "Seriál jsem neviděl. Informace ohledně něj mám jen z doslechu. Víte, přiznám se, že se k tomu ani nechci už vyjadřovat. Ale když se mě ptáte na poslední díl, není pravda, že bych se někdy setkal s kmotrem Františkem Mrázkem za jeho života. Pravda je taková, že jsem pracoval v týmu POKR na ÚOOZ, který vedl Jaroslav Hruška. Jak seriál byl skončen je jedna věc, vím jen z doslechu, realita je úplně jiná, ale chápu snahu udělat seriál atraktivní, i když jsem to neviděl," řekl pro ŽivotvČesku.cz dlouholetý člen pražské mordparty František Havlovič.

Diváka v neděli v šestém díle čekalo rozuzlení kauzy, kdy se uzavřel legendární případ. Pětice pachatelů ve složení Karel Kopáč, Ludvík Černý, Vladimír Kuna, Petr Chodounský a Irena Meierová zabíjela v letech 1991 až 1993. Důvodem vražd byla touha po majetku a z části i osobní spory. Činnost gangu byla rozkryta díky tomu, že se kriminalistům a ostravským potápěčům podařilo ze dna Orlické přehrady vyzvednout těla zavražděných osob. Jediný, kdo přímo vraždy vykonával, byl Ludvík Černý. K zabíjení se ale nikdy nepřiznal.

Nakonec vyšetřovatelům pomohl Karel Kopáč, který se rozhodl, že promluví a pomůže činnost celého gangu rozkrýt. Vedly ho k tomu dva důvody. Kriminalisté mu slíbili, že se bude moci rozloučit se svou partnerkou, kterou velmi miloval. Kopáč byl také po autonehodě připoután na invalidní vozík a po zranění míchy v něm přeci jen došlo k psychologickým pochodům, které ho rozmluvily. Nutno také připomenout, že nedostal doživotí, ale do vězení nastoupil jen na 21 let. Dne 15. dubna 2004 se »kápo« orlických vrahů oběsil v kuřimské věznici.

Investigativní novinář Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak orlické vrahy vnímal. Uvedl, že si ani pořádně nedokázali připustit, že zavraždili 5 lidí (šestou vraždu spáchal Ludvík Černý po vlastní ose) a přitom »vydělali« velmi malé částky.

"Všichni měli rys, který mívají sociopaté. Bolest cítím jen já sám, ostatní ne, tak to vnímali. Uspokojovali své osobní potřeby přes ostatní, na kterých jim ale nezáleželo. Bezcitnost vůči okolnímu světu, hrubý cynismus, tak to bylo. I když ke svým rodinným příslušníkům nějaké city chovali," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz jedna z nejvýraznějších osobností investigativní žurnalistiky.

Podle Klímy u skupiny orlických vrahů v 90. letech převládl pocit, že vše je dovoleno, že budou umírat lidé, ale oni si budou moci plnit své sny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.