Trenér Martiny Sáblíkové určil věk, ve kterém je ideální začít s rychlobruslením. Petr Novák zároveň upozornil, že láska nemůže být na prvním místě
Sedminásobná olympijská medailistka Martina Sáblíková (35) má ve své sportovní kariéře nejen boha rychlobruslení na své straně, přirozený talent, ale také trenéra Petra Nováka (74), který je bývalý československý rychlobruslař a současný trenér rychlobruslařského NOVIS Teamu. Redakci ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor o tom, ve kterém věku je optimální začít se sportem, který se řadí k poměrně náročným. Nastínil, jak se dá u dítěte rozpoznat talent. A zdůraznil, že úspěch mladého rychlobruslaře záleží na tom, co je pro něj prioritou.
Pane trenére, nepochybuji o tom, že někteří rodiče zvažují, že by svého potomka dali na rychlobruslení. Vaše svěřenkyně Martina Sáblíková je pro mnohé nejen sportovním vzorem. A tak se musím zeptat, jak se pozná, že dítě má talent na tento technicky velmi náročný sport?
Záleží na tom, v kolika letech chce do toho vstoupit, to je celkem limitující. Třeba s Martinou jsem začal mezi jejím desátým a jedenáctým rokem. Třeba ale s Jirkou Kynclem, který byl v roce 1988 šestnáctý na olympiádě (10 000 m), jsem začal v jeho sedmnácti letech a na olympiádu se dostal, když mu bylo, myslím, dvacet šest let. On byl takový průkopník. Záleží tedy, v jakém věku dítě začne. Stává se, že třeba dívky v patnácti letech už nemohou s chlapci hrát hokej, tak jdou zkusit bruslení a tam je rozhodující, jestli mají nějakou výkonnost či ne.
Rozumím. Když byste to trochu více rozvedl...
Rychlobruslení se ubírá směrem, kdy na velkých závodech startuje malý počet závodníků. A to už jsou opravdu hvězdy, jejichž výkonnost je extrémně vysoká.
Když se ale vrátíme ještě k tomu talentu...
Nenazval bych talent tím, že příkladem někdo z dětí skočí nejdále, nejvýše, kdo nejrychleji zaběhne sto metrů a podobně. Jsou tady děti, které měly doma více pohybu, protože bydlely třeba v době s velkým pozemkem a měly více pohybu, ale pak mezi nimi může být někdo, kdo to měl obráceně, ale neznamená to, že třeba ve třiadvaceti nemůže bruslit na olympiádě. Když začne trénovat od třinácti let, tak se zhruba za sedm let může dostat na velké akce. Takže bych řekl, že talent je to, co má člověk v hlavě.
Chápu. Mluvíme hodně o věku, kdy děti vstupují do puberty.
Ano, pokud dítě toto období dokáže ustát, není pro něj na prvním místě láska či vztah a potom sport, tak to je dobré. Opačně to třeba u rychlobruslení není možné.
Chápu tedy správně, že v pubertě je potřeba se věnovat sportu s maximálním nasazením a koncentrovaností a první lásku či první vztah si odepřít, protože úspěch rovná se hodně dřiny?
Ano.
Poznáte u dospívajících dětí, jak jsou na tom třeba v rámci fyzické výkonnosti?
Určitě. Děti v tomto věku musí mít sportovní prohlídky a existují přístroje, kdy dnes vidíme, jak kdo na tom je. Už jen nestačí, že rodič řekne, že je jeho potomek dobrý, že trénuje a podobně. Dnes ho posadíme na speciální kolo s řadou senzorů a měřáků a vidíme, jak na tom skutečně je.
Dnes jsou možnosti zkrátka jinde. Pokud se ale pobavíme tedy o ideálním věku, kdy by dítě mělo začít s rychlobruslením...
Tak vám řeknu, že ideální věk je okolo deseti až jedenácti let.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.