Tvrdá opatření až do března. Může dojít k situaci, že vakcína nebude dostatečně účinná, říká Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat přibližně do března. Následně mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Taková jsou slova epidemiologa Romana Prymuly (56). Podle něj by dále od června měla být zavedena mírnější opatření, která budou v mnohém podobná s loňským létem. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví upřesnil, že v budoucnu může dojít k mutacím, na která nemusí stačit současná vakcína. "Teoreticky může dojít k situaci, kdy vakcína nebude vůči změněnému antigenu dostatečně účinná," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví.

Pokud jde o restrikce, tedy že s tvrdými opatřeními se dá počítat přibližně do března, uvedl je v diskusi pořádané v rámci projektu HOREKA 112.

V případě mutací viru byl pro ŽivotvČesku.cz konkrétnější. "K mutacím bude docházet neustále. Některé z nich mohou být klinicky závažné a teoreticky může dojít k situaci, kdy vakcína nebude vůči změněnému antigenu dostatečně účinná. U genetických vakcín, je ale cesta ke změně vakcíny poměrně rychlá, stačí vyměnit příslušnou strukturu. Zde je třeba zmínit, že klasické inaktivované vakcíny budou zřejmě nadále protektivní, protože mrtvý virus obsahuje řadu antigenů nejen mutující spike protein," vysvětlil mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula a uklidnil tak obavy, že by nekontrolovatelná mutace viru mohla být pro svět další neočekávanou komplikací.

V současnosti je skutečnost taková, že premiér Andrej Babiš (66) není spokojen s rychlostí očkování proti nemoci covid-19 v Česku. Chce, aby byly dávky vakcín využity dříve, než budou dodány další. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci ke spuštění registračního systému pro očkování. Ke středečním 18:00 dostalo očkovací látku 70.680 lidí. Ve čtvrtek večer bylo v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN) registrováno 82.000 očkovaných, uvedl premiér pro televizi Nova.

Podle dat srovnávajících rychlost očkování v různých zemích byl průměr Evropské unie k 12. lednu 0,76 na 100.000 lidí. Ve Francii a Finsku to bylo 0,29, Řecku 0,54, Rakousku 0,59, Irsku 0,71, v Německu a Polsku 0,82, Maďarsku 0,9, v Estonsku 1,02 a v Dánsku 2,02. Česko by z nahlášených mělo 0,67 a z odhadů premiéra až 0,75. Izrael má naočkováno přes 22 lidí na 100.000 obyvatel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.