Ukrajina chce 1000 houfnic a 500 tanků, to jim ale Západ nedá, uvedl vojenský expert. Popsal i obavu ze zbraní, které mohou zasáhnout samotné Rusko

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož, ČTK | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2022

Že se Ukrajina ve válce s Ruskem neobejde bez dodávek zbraní ze Západu, je dlouhodobě jasné a potvrzují to i vysocí představitelé napadené země. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dokonce prohlásila, že Ukrajina bez pomoci Západu válku proti Rusku vyhrát nedokáže. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bývalý šéf vojenského zpravodajství, podle kterého evropské státy musí chránit své zásoby zbraní pro případ vlastního konfliktu.

Západní země v minulých dnech a týdnech slíbily Ukrajině zbraně odpovídající standardům Severoatlantické aliance, a to včetně moderních amerických raketometů. Mnohé dodávky však provázejí průtahy.

"Nehledě na to, jak velké úsilí Ukrajina vynakládá a jak profesionální je naše armáda, bez pomoci západních partnerů tuto válku nedokážeme vyhrát," uvedla podle agentury Interfax-Ukrajina náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. "Z toho, oč Ukrajina požádala a co potřebujeme, jsme dostali asi deset procent," dodala. Západ by podle ní měl dodávky zbraní urychlit a je nutné stanovit jasné termíny jejich předání, protože bez nich Ukrajina Rusko neporazí.

"Tvrdím celou dobu, že Ukrajina nemůže vyhrát. Ne že bych z toho měl nějaké potěšení, ale tak to je. Při srovnání bojové hodnoty ruské armády, která se sice dosud nevyznamenala, pořád vychází, že má mnohonásobnou převahu v řadě techniky a munice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský expert Andor Šándor.

Zároveň podle něj už mnoha západním zemím technika a munice sovětské provenience, kterou poskytovaly, došla. "Počty zbraní, které požadují Ukrajinci, jsou opravdu velmi vysoké. Tisíc houfnic a pět set tanků nejenže není Evropa ochotna dát, ale není ani schopna," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně jako náměstkyně Hanna Maljarová apeloval na Západ i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko má podle něj »desetkrát až stokrát více« vojenské techniky a Ukrajincům chybí především dostatek dalekonosných zbraní a obrněných vozidel, uvedl Zelenskyj podle agentury AFP.

Kyjev také v pondělí vyzval, aby Ukrajina dosáhla parity co do těžkých zbraní s útočícím Ruskem. Podle poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljaka potřebují na ukončení války 1000 houfnic, 500 tanků, 300 salvových raketometů, 2000 obrněných vozidel a 1000 dronů.

Andor Šándor vysvětlil, proč to podle něj není příliš reálné. "Každá armáda musí uvažovat o tom, že má nějaké svoje nedotknutelné zásoby, které potřebuje pro případ konfliktu, a nemůže si v situaci, kdy je bezpečnostní situace v Evropě velmi neutěšená, dovolit vydat se z těchto zásob," popsal.

NATO má ve středu a ve čtvrtek v Bruselu naplánované jednání Severoatlantické rady (NAC) na úrovni ministrů obrany. Mychajlo Podoljak uvedl, že šéfové resortu obrany budou v sídle NATO jednat v rámci ukrajinské kontaktní skupiny a že Kyjev očekává nějaká rozhodnutí.

Jestli se ho dočkají, je otázkou. Podle Andora Šándora jsou státy, které to sice nahlas neříkají, ale nejsou z řady důvodů nijak horlivými stoupenci vyzbrojování Ukrajiny. "A to včetně toho, že si uvědomují, jaký to může mít dopad na další vývoj v regionu poté, co by Ukrajina zvrátila výsledky bojů a snažila se osvobodit celé území svého státu. To není nic proti ničemu, je to jejich vlastní území, ty zmiňované země se ale obávají, jaký by to mělo dopad na Rusko. Fragmentace Ruské federace, země se sedmi tisíci jadernými zbraněmi, není něco, co by mělo být v zájmu Evropy, pokud jde o stabilitu bezpečnostního prostředí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Důvodů pro opatrný přístup Západu je podle něj celá řada, a to včetně kombinace výše zmíněného. "Je také evidentní, že ti, co jsou připraveni dávat, jako je USA, Británie, Polsko nebo Pobaltí, z nějakého důvodu už nemají příliš co dávat. U Spojených států jsou patrné i restrikce v tom, že nechtějí, aby Ukrajina měla zbraně schopné zasahovat území Ruska," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.