Reklama:

Ukrajina i Rusko se blíží k bodu zlomu. Už to začínají reálně pociťovat obě strany, říká šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2023

Rusko více než rok a půl na Ukrajině ukazuje zlo, které člověk umí napáchat. Ukrajinská armáda je již několik týdnů ve fázi protiofenzivy. Kyjev během války mnohokrát obvinil ruská vojska z útoků na civilní cíle. Válka, jež byla rozpoutána na Putinův rozkaz, si podle ověřených údajů OSN vyžádala tisíce obětí z řad civilistů a desetitisíce mrtvých vojáků na obou stranách. To, co se děje na Ukrajině, ale nemůže být donekonečna - zejména pokud jde o dodávky zbraní a munice. "Platí to pro obě strany," uvedl to pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity s tím, že logicky musí na frontě dojít k nějaké změně.

Reklama:

Od konce loňského února, kdy ruské vojenské síly napadly svého souseda, se na Ukrajině odehrálo mnohé. Ukrajinci před pár týdny zahájili protiofenzivu, jejímž cílem je získat zpět anektované území a v ideálním případě ruského agresora vytlačit ze země. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Josefa Krause s dotazem, jak dlouho může vydržet Západ dodávat na Ukrajinu zbraně a munici, o což opakovaně žádá.

"Je to čistě spekulativní věc. Nevíme, jak dlouho to bude potřeba vydržet, ale už teď je jasné, že dodávat zbraně na Ukrajinu nebude možné vydržet dlouhodobě. To ale platí pro obě strany konfliktu. Už v tuto chvíli je zřejmé, že Rusové vyprázdnili sklady a nakupují u Severokorejců, Číňanů a jiných, kteří mají zbraňové systémy a munici kompatibilní s ruskou. Co se týká západní podpory Ukrajiny, tak Západ dvacet až třicet let nepředpokládal, že může dojít k většímu konvenčnímu ozbrojenému konfliktu na evropském kontinentu. Zbrojní průmysl se výrazně omezoval, tedy vyjma Spojených států, a v tuto chvíli Evropa nemá sama produkční kapacity a ukazuje se, že jejich obnovení bude problém. A to ještě ve chvíli, kdy Evropa řeší další řadu problémů. Obnovení kapacit v řádu dalších měsíců je nepravděpodobné a právě to je období, kdy i Západu reálně začne docházet munice. To ale reálně pocítí obě strany konfliktu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Reklama:

"Celá situace může vést k tomu, že dojde k zamrznutí konfliktu, případně změně taktiky bojů. To budou věci vynucené okolnostmi, které jsem zmínil, protože opravdu dlouhodobě je to neudržitelné," doplnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert.

Kyjev tvrdí, že od začátku války mu západní spojenci poskytli finanční, vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě více než 170 miliard eur (4,1 bilionu korun). Více než polovina ukrajinského rozpočtu závisí na financování ze zahraničí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: