Ukrajinci ofenzivou docílili taktického překvapení. Expert na válečné konflikty Josef Kraus popsal, proč se Rusům hroutí plány

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 9. 2022

Ukrajinské síly ofenzivou na jihu země pravděpodobně docílily určitého taktického překvapení, když využily špatnou logistiku, řízení a vedení v ruské armádě. Uvedla to dnes britská vojenská rozvědka prostřednictvím twitterového účtu ministerstva obrany. Operace ukrajinských sil západně od řeky Dněpr ale podle ní mají pouze omezené bezprostřední cíle. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, jak situaci v rámci okupované Chersonské oblasti vnímá. "Protiofenzíva u města Cherson, případně v Chersonské oblasti, je poměrně zajímavá tím, že má relativně velké šance na úspěch," zdůraznil.

Kromě Ruskem okupované Chersonské oblasti se nadále bojuje také na Donbase a v okolí Charkova. Ruské velení stojí před zásadním rozhodnutím, kam vyslat jakékoliv bojeschopné záložní jednotky, které dokáže zmobilizovat, uvádí britská rozvědka na Twitteru ministerstva obrany.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Josefa Krause, zda šance na vytlačení ruských vojenských sil jsou vysoké. Popsal důvody, proč Ukrajincům se může vojenská operace, kdy přešli do protiofenzívy, vydařit.

"Ukrajinci se na to jednak dobře připravili, tedy na ofenzívu, a dobře si připravili podmínky tím, že pomocí raketometů HIMARS byli schopni likvidovat zázemí a týl nepřítele. Nyní přišel čas na ofenzívu a domnívám se, že šance jsou pro Ukrajince příznivé, a to zejména z důvodu, že Rusové si nebyli schopni vytvořit dostatečné zázemí na pravé straně Dněpru, zejména pak ostřelovali mosty. Rusové tedy, kdy tam nemají dostatečně vytvořenou infrastrukturu a opěrné body, spoléhají na přísun lidských zdrojů, technického zázemí a podobně. Z druhé strany řeky, se v tuto chvíli jako obránci území dostávají do poměrně složité situace. Vzhledem k tomu, jak dlouho pozorujeme konflikt, logistika není něco, co by se Rusům dařilo. I to je důvod, proč se domnívám, že ukrajinské šance jsou na dobyti města Cherson poměrně vysoké," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

Podle páteční zprávy amerického Institutu pro studium války (ISW), které se odvolávalo na ukrajinské zdroje, Rusko dokáže stáhnout dalších 300.000 až 350.000 jednotek podpůrného vojenského personálu z Ruska, Sýrie, Arménie, Tádžikistánu, Kazachstánu a Náhorního Karabachu. Tato čísla ale mohou být zavádějící, jelikož podpůrné jednotky umístěné do boje nevyvinou dostatečnou bojovou sílu a jsou potřeba na výcvik a podpůrné bojové operace, uvádí ISW.

Ruské jednotky v pátek provedly pozemní útoky u Bachmutu v Doněcké oblasti a na západním a severním předměstí Doněcku. Podle ISW také Rusové přesouvají vojenskou techniku z týlních oblastí bojiště na jih Ukrajiny, konkrétně z Donbasu a Krymu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.