Úsporný tarif má domácnostem snížit účty za energie. Bohatí dostanou peníze, které nepotřebují. Je to kopírování Babiše, říká ekonom Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2022

Na úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo, by vláda mohla vyčlenit 30,6 miliardy korun. Příspěvek v úsporném tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by mohl podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely představovat až 16.000 korun. Koncept pomoci je ale podle respektovaného ekonoma navržen špatně. "Bohatí dostanou peníze, které nepotřebují, a chudí dostanou méně, než by bylo záhodno," řekl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotaci snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů.

"Jsou domácnosti ze středních až bohatých vrstev, které žádnou pomoc nepotřebují a dokáží vyžít ze svého tak, aby hradily i velmi zdražené energie. Pak je tu na druhou stranu skupina chudých domácností a domácností z nižší střední vrstvy, řekněme, že to může být zhruba 20 až 25 % českých domácností, které už nyní mají a budou mít velké problémy s placením svých účtů za energie. Proto je třeba to rozlišovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda, proč si myslí, že tato forma pomoci není navržena dobře.

Ministr Síkela při projednávání v Senátu popsal, že příspěvek bude fixní částka a čím méně energie domácnosti spotřebují, tím větší část jim pokryje. Vláda tak chce motivovat domácnosti k úsporám. Někteří odborníci na sociální problematiku soudí, že plošné dotování cen energií nedává příliš smysl. Obávají se toho, že k úsporám nepřispěje, naopak může spotřebu zvýšit.

"Ta pomoc celkově, jak je navržena koncepčně, je špatně, protože nyní těch až 16 tisíc korun poputuje na účty i třeba multimilionářům, superbohatým lidem, kteří třeba vyhřívají i své luxusní bazény, na to jim stát přispěje. Ti chudí samozřejmě také něco dostanou, ale mohli dostat víc a mohlo jim to skutečně pomoci. Bohatí dostanou peníze, které nepotřebují, a chudí dostanou méně, než by bylo záhodno," popsal finanční expert pro ŽivotvČesku.cz, co tato forma úsporného tarifu bude mít za výsledek.

Pozitivní názor na úsporný tarif Lukáš Kovanda nemá především proto, že zatímco lidé, kteří pomoc nepotřebují, ji dostanou, ti, pro které jsou finance otázkou bytí, ji nedostanou v dostatečném množství. "Pomoc měla být adresná, zacílená. Je to v podstatě jen kopírování Babiše a jeho pomoci, není to něco, co by optimálním způsobem skutečně pomohlo těm, kteří to potřebují," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.