V září bude jasno. Přes zimu se intenzivně válčit na Ukrajině nebude, odhaduje vojenský expert Lukáš Visingr vývoj války na východě Evropy

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2022

Ruské síly podnikly lokální pozemní útoky na jihu Ukrajiny poblíž hranice oddělující Mykolajivskou a Chersonskou oblast, kterou se jim již podařilo téměř celou ovládnout. Ve své pravidelné analýze vývoje bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). V oblasti Donbasu na východní Ukrajině pak Ruská vojska provedla pozemní útoky východně od města Siversk a v okolí města Bachmut. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra bude už brzy jasno, jakým směrem se vojenský rusko-ukrajinský konflikt bude dále vyvíjet. "Přes zimu se intenzivně válčit nebude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Neúspěšně se podle ISW Rusové pokusili o postup severozápadně od Doněcku. Ruské síly se kromě toho možná připravují na protiofenzivu ukrajinských sil u měst Snihurivka a Zelenodolsk v jižní části Ukrajiny. Podle institutu tomu nasvědčuje skutečnost, že ruští vojáci zaminovávají břehy řeky Inhulec poblíž těchto měst.

Starosta Mykolajivu Oleksandr Sjenkevyč v sobotu nad ránem na sociální síti Telegram informoval, že ve městě se ozvalo několik explozí. Zprávy o masivním ostřelování z tohoto jihoukrajinského přístavního města přicházely v posledních týdnech opakovaně. Sirény signalizující letecký poplach se v noci na dnešek rozezněly po celé Ukrajině s výjimkou Chersonské oblasti a Krymu, upozornil web The Kyiv Independent.

Podle experta na vojenské konflikty se lidově řečeno začíná lámat chleba. "Přibližně na začátku podzimu, myslím si, že ale spíše v září už bude jasno, co se bude dít dál. Ruská armáda se totiž buď zhroutí, nebo přejde do vyčkávacího módu a zakope se. V případě, že se ruské vojenské síly zhroutí, Ukrajinci přejdou do ofenzívy, nebo se Rusové zakopou a konflikt doslova zamrzne," odhadl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr, jak bude vojenský konflikt pokračovat v nadcházejících měsících.

Britské ministerstvo obrany v sobotu ve své pravidelně zprávě o situaci na bojišti uvedlo, že ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě proti ruským jednotkám v Chersonské oblasti západně od řeky Dněpr. Ruská armáda se je snaží zastavit dělostřeleckými útoky podél řeky Inhulec, hrozí jí však vážné problémy se zásobováním kvůli dalšímu poškození klíčového Antonivského mostu přes Dněpr, který Ukrajinci opakovaně ostřelují.

"Bez dodávek zbraní ze Západu, zejména amerických salvových raketometů HIMARS, nejsou Ukrajinci efektivně schopni útočit na dálku. Bez nich by to šlo těžko," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

"Nebylo možné ověřit tvrzení ukrajinských představitelů, že se Rusko chystá postavit alternativní přechod, pontonový most přes Dněpr... Pokud by překonání Dněpru nebylo možné a ruské síly v okupované Chersonské oblasti by byly odříznuty, byl by to pro Rusko významný vojenský i politický neúspěch," uvedlo ministerstvo.

Americké ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že na Ukrajině zemřeli dva občané USA, kteří bojovali společně s ukrajinskými jednotkami na Donbase. Už dříve zemřeli nejméně další dva Američané, kteří na Ukrajinu odjeli jako dobrovolníci, několik se jich pohřešuje nebo jsou v zajetí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.