V zimě hrozí další vlna uprchlíků. Na Ukrajině kvůli válce začne boj o teplo a jídlo. Promluvil generál v záloze Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2022

I když počet nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny klesá, na podzim může intenzita uprchlické vlny opět vzrůst. A to jak kvůli nedostatku energií, tak dokonce i jídla. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu získalo víza přes 420.000 běženců. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra na sociální síti Twitter. Přesný počet utečenců, kteří pobývají v ČR, není znám. Část z nich odjíždí do jiných zemí, případně se vrací na Ukrajinu. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (43) je nyní v Česku přes 300.000 ukrajinských uprchlíků. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bezpečnostnímu expertovi a politickému komentátorovi Andoru Šándorovi (65), zda by podle něj mohlo dojít k masivní vlně uprchlíků z Ukrajiny.

Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza. Dosud si v Česku našlo práci více než 107.000 ukrajinských uprchlíků. Dalších asi 9800 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou nyní úřad práce eviduje jako zájemce nebo uchazeče o zaměstnání, uvedlo v tomto týdnu ministerstvo práce. Opakovaně informovalo, že příchozí obsazují hlavně pozice, které zůstávaly dlouho volné.

"Uprchlická vlna, která k nám mířila teď v období jarních měsíců, může s příchodem zimy ještě narůst," popsal nedávno ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41) při představování priorit českého předsednictví v Evropském parlamentu.

"Může přijít situace, kdy mnoho lidí na Ukrajině nebude mít zajištěné dodávky energií a budou hledat přístřeší, bezpečné místo a může znovu narůst míra intenzity příchodu uprchlíků do členských států Evropské unie," dodal.

S jeho tvrzením přitom souhlasí i bezpečnostní expert Andor Šándor. Další vlna uprchlíků z Ukrajiny je podle něj v podzimních a zimních měsících pravděpodobná.

"Odhaduje se, že pokles ukrajinské ekonomiky v rámci HDP by mohl být okolo 35 až 45 procent. Takový pád ekonomiky musí být ve znamení vyššího počtu nezaměstnaných, ale pokračujícího konfliktu. A vidíme i výzvu tamní vlády, aby Ukrajinci opustili místa, kde vedou protiofenzívu, což může vést k tomu, že počet mezi 2 až 7 miliony lidí, kteří by mohli opustit Ukrajinu, je velký. Nikdo neví, jaké bude finální číslo a kolik lidí by zamířilo do ČR. Zaplať pánbůh, že Rusko zatím nenasadilo tu nejbrutálnější sílu, která může mít podobu přerušení různých dodávek energií, což může v relativně nepříjemné zimě na ukrajinské půdě být limitujícím faktorem, aby zůstávali Ukrajinci v okolí svých bydlišť. Žádná země, která přijímá válečné uprchlíky, není nafukující a může to přinést řadu dalších ekonomických problémů," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

Kromě jídla a energie podle něj budou v některých regionech Ukrajiny chybět i místa pro uprchlíky, kde lze přečkat zimu. Generál v záloze pak také upozornil, že jeho pohledem budou případně nově příchozí uprchlíci mít situaci na podzim výrazně těžší. A to z důvodu omezení pomoci ze strany států, dále pak kvůli menším kapacitám ubytování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.