Vědec Flegr k rozvolnění opatření: Vláda měla deklarovat, kolik chce obětovat lidí

Jaroslav Flegr promluvil o současném rozvolňování
Jaroslav Flegr promluvil o současném rozvolňování
Foto: Archiv Jaroslava Flegra

V Česku začne od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru nového typu, rozhodla o tom v pátek vláda. Zároveň dojde k přesunu z nejtvrdšího stupně do čtvrtého podle systému PES, který znamená mírnější opatření. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62), který pro ŽivotvČesku.cz rozvolnění zhodnotil, je důležité při takovém postupu neudělat chybu, která by epidemii znovu nastartovala. "Ovšem nakonec jde především o to, jaký počet denně umírajících osob z rizikových skupin nám už bude vyhovovat," řekl s povzdechem vědec.

Od pondělí dojde k rozvolnění, kdy se začne obnovovat docházka do základních škol, praktická výuka na středních školách a skupinová výuka do 20 lidí na vysokých školách. Povoleno bude také shromažďování až šesti osob či bude zmírněn zákaz vycházení až od 23:00 místo současných 21:00. 

"Vláda by měla deklarovat cílový počet lidí, který by měl za den umírat na covid. Bylo by poctivé občanům říct, že pokud chceme, aby předvánoční tržby klesly třeba jen o deset procent, a restarací zkrachovalo také třeba jen 10 procent, musíme za to obětovat tolik a tolik našich babiček a dědečků, tolik a tolik astmatiků a tolik a tolik obézních," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec, který tak poukazuje na to, že každé rozvolnění je přívětivější pro šíření viru, pokud lidé nedodrží striktně hygienické návyky a pokud budou mít pocit, že epidemie je už takzvaně za námi.

"Když vláda bude rozvolnění citlivě regulovat a neudělá přitom hrubou chybu, tak postup epidemie zastaví a od určitého okamžiku už bude umírat konstantní počet lidí. Teď jde o to, jestli jsme už nyní na počtu, který nám vyhovuje, nebo zda ještě zatneme zuby a počkáme, než počty infikovaných za den klesnou třeba pod 1000, nebo pod 200. Když se denně nakazí 4000 lidí a počítali bychom, že půl procenta z nich zemře, tak dostane nějakých 20 mrtvých denně. Tohle by naše krematoria zvládla i bez dalšího posilováni kapacit a mohla by se dokonce vrátit k jednosměnnému provozu. Jde jen o to, zda jsme s tímto počtem srozuměni. Jestliže ano, tak príma - můžeme přestat šlapat na brzdu a zkusíme si udělat tradiční krásné a veselé konzumní Vánoce. Ale myslím, že by bylo od vlády poctivější, kdyby cílové hodnoty počtů umírajících v jednotlivých ohrožených skupinách předem deklarovala. Mimochodem, v zemích Jihovýchodní Asie se rozhodli, že cílové číslo babiček a dědečků umírajících na covid je nula. Poměrně rychle toho dosáhli a své ohrožené skupiny ochránili. A, světe div se, ani ekonomicky na tom neprodělali, " dodal pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Aktuální data jsou taková, že v Česku má nákazu 95.501 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnici je 6555 pacientů. V těžkém stavu je méně než 1000 pacientů. Stále však přibývá úmrtí. Ve čtvrtek jich přibylo 59, za listopad zatím 3353 na celkových 6874. Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 potvrzených případů nákazy koronavirem. Od 1. března, kdy byly potvrzeny první případy nákazy, se celkově nakazilo téměř 482.000.

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr se domnívá, že pokud Česko nepřijme mnohem ra...