Vladimir Putin zůstane u moci, bude svržen, vyřídí si to s ním občané Ruska: Michael Kocáb řekl, která z variant je pro vývoj vztahů nejlepší
Od začátku války se objevilo hned několik zpráv, které predikují konec nejmocnějšího muže Ruska. A to ať jde o převrat, který připravuje zájmová skupina, otrava jídlem, atentát a další. Realita je taková, že válka na Ukrajině vstoupila do druhé poloviny druhého měsíce bojů a Vladimir Putin (69) řídí svou armádu z Kremlu dál. Aktuálně očekává vítězství na Donbasu, kde se schyluje ke skutečnému krveprolití. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra Michaela Kocába (67), který odpověděl na dotaz, jaké budou vztahy České republiky a Ruska po válce.
Ukrajinci žádají Západ, aby »v bitvě o Donbas« mohli vzdorovat silnému tlaku ruské armády, který bude jiný, než byl doposud v různých částech země, o těžké zbraně. Západ sice mužům modro-žluté vlajky fandí a povzbuzuje je, ohledně dodávek požadovaných útočných zbraní je až na Česko zdrženlivější. Obava Západu z toho, že Putin se začne »zlobit« a rozšíří válku, je zřejmá.
Rusové avizovali, že Donbas je cíl, který chtějí, a změnili taktiku, když opustili některé pozice - příkladem okolí Kyjeva, aby koncentrovali své síly do regionu na východě Ukrajiny. Krveprolití v Donbasu ovlivní další vývoj všeho - zejména vztahů.
Vyjádření muže, který se po sametové revoluci v roce 1989 podílel na odsunu ruské armády z Československa, redakce rozdělila na dvě části. První se týká tří variant, které podle Michaela Kocába mohou ovlivnit, jakým směrem se budou dost možná ubírat vztahy mezi Prahou a Kremlem, až dojde ke složení zbraní.
"Odpověď je komplikována tím, že nevíme, jak to skončí. Jedna z možností je, že Putin zůstane dál u moci a obnova vztahů bude těžší, protože by došlo na jednání s válečným zločincem, který je nevyzpytatelný a chová se vůči Ukrajincům, svým bratrům, neuvěřitelně. Pak je tu varianta, že Putin bude svržen. A teď je otázka, jakým způsobem a kdo ho nahradí, protože i v tomto je riziko, že tamní doktrína zůstane stejná. Je tu ale ještě třetí varianta. Ta představuje, že dojde k nějakému lidovému povstání a vyřídí si to s ním sami občané Ruska, kde má ale stále nějakou podporu, ale byla by to nejlepší varianta. V takovém případě by Rusové odmítli Putinismus jako takový a pokusili by se s největší pravděpodobností nastavit demokracii. Pokud by šlo o tuto variantu, pak by bylo dobré s nimi spolupracovat a záleží, do jaké míry by to bylo z jejich strany poctivé, do té míry by to bylo ale z druhé strany intenzivní," vylíčil v první části odpovědi pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb ohledně budoucích vztahů, které ovlivní aktuální dění na Ukrajině.
O zcela zásadní variantě - tedy odstranění šéfa Kremlu - se v posledních týdnech veřejnost dozvídá často. V rámci samotných zpráv pak druhá polovina března vydala informace, že skupina movitých obchodníků a část politické reprezentace chystá puč na režim Vladimira Putina. Novým šéfem Kremlu se měl stát Alexander Bortnikov (70). Tvrdily to podle britského deníku Mirror ukrajinské zpravodajské služby, informaci ale nebylo možné nezávisle ověřit.
Ještě předtím přinesl server The Daily Beast zprávu, podle které ruský prezident provedl preventivní čistku mezi zaměstnanci Kremlu. Mělo se jednat až o tisícovku lidí – bodyguardi, sekretářky, kuchařky, pradleny, a další. Za takovým krokem stála podle serveru obava z otravy.
Nemůže být pochyb o tom, že záběry Vladimira Putina ve voze pohřební služby by potěšily určitou část světové populace, je si ale nutné přiznat, že existuje i řada těch, kteří nadále stojí za ruským prezidentem a podporují ho.
Druhou část vyjádření Michaela Kocába, ve které se vyjádřil ohledně česko-ruských vztahů po válce, přinese redakce ŽivotvČesku.cz v pátek 8. dubna.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.