Vladimír Růžička rozebral první prohru Česka na MS: Severská jízda trestala pasivitu, hodnocení Kari Jalonena a zázrak jménem Červenka

Hokejová legenda Vladimír Růžička
Hokejová legenda Vladimír Růžička
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2022

Hokejový celek Švédska na mistrovství světa v Tampere byl nad síly svěřenců Kari Jalonena (62), který dostal na povel tuzemskou reprezentaci. Svou novou misi sice bere zodpovědně, přesto se Seveřanům podařilo vsítit o dvě branky více. Čeští hokejisté tak po třech třetinách podlehli 3:5 týmu ve žlutých dresech se třemi korunkami a z ledu odcházeli bez radosti. Národní tým tak v první těžké zkoušce ve svém druhém vystoupení neuspěl. Pro redakci ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor nejen ohledně dění na ledové ploše legendární útočník a trenér Vladimír Růžička (58).

Vladimíre, o nedělním šlágru se Švédskem by se dalo celkově říct, že národní tým svou druhou bitvu na šampionátu odehrál ve vlnách. Porážka samozřejmě bolí. Co podle vás rozhodlo, že svěřenci trenéra Kari Jalonena po zápase odcházeli do kabin s konečným výsledkem 3:5?

Z toho, co bylo vidět, tak jsme hráli hodně pasivně, hráli jsme jen střední pásmo. Poměrně dost jsme odstupovali a švédské obránce jsme nedostali prakticky vůbec výrazně pod tlak, to vidím jako bod jedna. Pak tu je bod dvě, kdy jsme prohrávali osobní souboje. Švédi byli silní, odhazovali nás od mantinelu, neustávali jsme souboje. Soupeř se na mantinelech uvolňoval a přehrával nás. Tohle, myslím si, rozhodlo.

Zásadní změna nastala s odvoláním Filipa Pešána (44), kterého dle očekávání v roli trenéra české hokejové reprezentace nahradil před dvěma měsíci Fin Kari Jalonen. Smlouvu má do 31. května 2024. Tuhle »rošádu« vnímáte jak?

(Spustí bez přípravy) Jalonen je výborný trenér, má bohaté zkušenosti a jako hráč má za sebou hokejovou praxi. Takže si myslím, že ví, co dělá. Uvidíme... Hra vypadá, že je dobře propracovaná směrem dozadu, ale myslím si, že pro útočníky je potřebné větší uvolnění, pustit je víc, aby dostávali obránce pod tlak. Tím, jak odstupujeme a nemáme tlak na obránce, nemůžeme získat puky.

A bez nich to logicky nepůjde. Rozumím. Jsme sice na začátku turnaje, přesto mi nedá nezeptat se, jak na vás finský šampionát působí?

Protože sleduji NHL, kde jsou hokeje neskutečný, tak se to zatím moc srovnat nedá (zasměje se). Teď vážně, turnaj se samozřejmě teprve rozjíždí. Myslím si, že až se všechna mužstva rozehrají, tak se určitě máme na co těšit.

Mluvit o silných ambicích některého z týmů je asi v tuto chvíli předčasné...

Určitě. To v tuto chvíli nemá vůbec cenu. Je to hodně otevřené a mužstva se rozehrávají a tohle bude vidět později. Jak naši, Švédi, Fini, Amerika, Kanada a uvidíme, jak do toho promluví Švýcaři, kteří vypadají poměrně slušně, ale hodnotit to po takhle krátké době, to teď nedává smysl.

Je mi to jasné. Když se ale ještě vrátíme k nedělní osmigólové přestřelce, ve které plný počet bodů bral celek Seveřanů, všechny tři střely, které rozvlnily síť branky Magnuse Hellberga, připravil kapitán Roman Červenka. Kdo z Čechů na vás udělal největší dojem?  

Je jasně vidět, že Roman Červenka je ve formě. Má za dva zápasy šest nahrávek. Je to hráč, který hodně dobře vidí, rozdává puky, má velký přehled na ledě. Je dobré, že se mu daří, a doufejme, že se chytnou i další hráči.


Po prohře se svěřenci Johana Garpenlöva bude dalším soupeřem Čechů v úterý Rakousko, které v ostrém startu MS podlehlo rovněž Švédům (1:3). V neděli poměrně překvapivě ale sebralo Američanům bod, když o konečném výsledku 2:3 rozhodlo prodloužení, ve kterém byl favorit nakonec úspěšnější.

Výsledek: Česko - Švédsko 3:5
Branky: 7. Krejčí, 38. Kundrátek, 46. Blümel - 20. a 29. Asplund, 23. Bemstrom, 26. Brome, 45. Bengtsson

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.