Vladimír Růžička udělal krátký rozbor hry s Kanadou. Zdůraznil, že nejde spoléhat jen na přesilovky, a tipnul si výsledek bitvy o bronz

Hokejová legenda Vladimír Růžička
Hokejová legenda Vladimír Růžička
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2022

Sen ve zlaté barvě se rozplynul poté, co Kanada byla nad síly české reprezentace a přestřílela ji v sobotu 6:1. Ve hře je ale pořád bronz, který může být příznivou náplastí. Svěřenci finského kouče Kariho Jalonena (62) tak musí rychle vytěsnit z hlavy nevydařené utkání s javorovými listy a ve 14:20 ukázat Spojeným státům na ledě českou hokejovou školu. "Utkají se dvě mužstva, která chtěla hrát o zlato. Je tam zklamání a vždy je zápas o třetí místo trochu jiný než o zlatou medaili," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz legendární hokejový útočník a v současnosti trenér extraligového Litvínova Vladimír Růžička (58).

Český celek na MS v Tampere už s Američany poměřil síly. V pondělí slavil výhru 1:0 po vzájemném utkání. Pokud chce ale tuzemský výběr pomýšlet na to, že si po deseti letech přiveze ze světového šampionátu medaili, nesmí soupeře podcenit. Slovy Vladimíra Růžičky je potřeba proměňovat šance, a to nejen během hry při oslabení soupeře.

"Tady bylo vidět, že jsme v posledních dvou zápasech nedali gól ze hry, dávali jsme branky v početní převaze a v utkání s Německem poslední gól do prázdné branky, když odvolali gólmana. Samozřejmě to pak rozhoduje, máme přesilovky dobré, ale musíme dávat góly i ve hře pět na pět, to se nám, bohužel, v posledních dvou zápasech nepodařilo," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz muž, který v lize v roli útočníka čtyřikrát vyhrál kanadské bodování a pětkrát se stal nejlepším střelcem. V letech 1986 a 1988 získal Zlatou hokejku.

Podle Vladimíra Růžičky je logicky škoda, že si český výběr nezahraje o zlato, ale i bronz může být příznivým završením turnaje. "Myslím si, že každá medaile je na světovém šampionátu dobrá, ale zdůrazňuji, že je to bez velkého soupeře, tedy bez Ruska, ale když se povede bronz, tak se to dá vždy brát za úspěch," uvedl legendární sniper, který jako kapitán dovedl český tým ke zlatým olympijským medailím v Naganu 1998.

Na MS v Tampere je znát, že se hraje bez silného Ruska. "Je to tým, který se vždy pohybuje mezi posledními čtyřmi celky, většinou to tak je. Někdy se samozřejmě stane výjimka, ale většinou to tak je. V tomto případě se tak řadila i ta druhá skupina, kde to vyhrálo Švýcarsko a druhé bylo Německo. Kdyby tam bylo Rusko, tak nevěřím tomu, že by Německo bylo mezi prvními dvěma, tomu nevěřím," zdůraznil Vladimír Růžička pro ŽivotvČesku.cz s tipem na výsledek duelu o třetí místo.

"Výsledek vidím, že 3:1 vyhrajeme," dodal legendární hokejový útočník, který v reprezentaci poprvé nastoupil v roce 1983, kdy s týmem Československa získal stříbrné medaile na hokejovém mistrovství světa v Německu. Tento úspěch si zopakoval o rok později na olympijských hrách v Sarajevu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.