Reklama:

Vladimir Putin nikdy nebyl šachista. Analytik Lukáš Visingr detailně popsal změnu chování šéfa Kremlu i to, čemu mylně uvěřil a rozpoutal válku

Lukáš Visingr
Lukáš Visingr
Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2022

Invaze na Ukrajinu nejenže čím dál víc odhaluje problémy jak ve fungování ruské armády, potažmo celého systému propojení státu a vojenských složek, tak i stále větší nevyzpytatelnost Vladimira Putina (69). Ten se přitom podle vojenského analytika Lukáše Visingra za poslední roky hodně změnil, rozhodně ale ne k lepšímu. Jaké to může mít důvody, popsal odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Vojenské manévry u ukrajinských hranic nechávaly před třemi měsíci většinu světa v relativním klidu. Téměř nikdo nevěřil, že může jít o předzvěst invaze, strach neprojevovala ani většina ukrajinského obyvatelstva. Když přišly americké tajné služby s jasným a konkrétním varováním, český prezident Miloš Zeman se jim dokonce vysmál. Pár dní nato uznal chybu a Vladimira Putina označil za šílence.

Reklama:

Kde nastala změna v uvažování ruské hlavy státu, je těžké určit. Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra je ale současný Vladimir Putin jiným člověkem, než byl před deseti a více lety.

"Jsem si jistý, že Putin v roce 2010 by takovou hloupost jako napadení Ukrajiny neudělal. Čím to je, těžko říct, může to být věkem, může to být izolací, může být opravdu nemocný, respektive o tom můžeme spekulovat, ale realitou je, že se změnil," uvedl analytik pro ŽivotvČesku.cz.  

"Byl jiný, choval se daleko racionálněji - jako stratég. Nikoli jako šachista, jak se někdy tvrdí, neexistuje důkaz, že by kdy hrál šachy, ani své kroky nikdy neměl promyšlené deset kroků dopředu, ale jako stratég oportunista. Když se naskytla nějaká příležitost, tak po ní okamžitě skočil a snažil se ji využít. Kalkuloval, riskoval, vycházelo mu to a měl velice dobrý odhad na to, co mu projde a co ne. Teď se ale naprosto fatálním způsobem spletl, možná přesvědčil sám sebe a tím, jak už je u moci dlouho, mohl uvěřit vlastní propagandě," dodal na dotaz redakce.

Zásadními proměnami zřejmě prošlo i jeho nejbližší okolí, respektive vliv, který na hlavu Ruské federace mělo. K první změně docházelo postupně v průběhu let, tu druhou pak přinesla samotná válka na Ukrajině. Pokud totiž Vladimir Putin dlouhodobě poslouchal, že vojenská operace nebude problém, případně mu tento jeho názor nikdo nerozporoval, s přibývajícími neúspěchy zákonitě musela přijít ztráta důvěry ve své poradce.

"Když někdo takhle dlouho vládne, tak to chtě nechtě změní nejen jeho, ale i nejbližší okolí. Putin přitom dříve nikdy nerozhodoval sám jako samojediný diktátor, měl kolem sebe okruh patnácti až dvaceti lidí s různým pozadím a různými názory. Byly tam samozřejmě lidé z ozbrojených složek a tajných služeb, ale i z byznysu, právníci, typicky třeba Dmitrij Medveděv, kterým se říkalo liberálové, což má ale úplně jiný význam v Rusku než u nás. A co jsem slyšel, tak Putin naslouchal, uměl snést kritiku a netrestal posly špatných zpráv. Naopak chtěl dostávat objektivně správná data. Tohle se, obávám, za ty roky změnilo a začal se chovat jinak - k horšímu a tu aktuální situaci nezvládá," popsal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.    

S tím souhlasí i bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář. "Putin se teď hodně rozhoduje sám bez toho, aniž by věci probíral a konzultoval. Nechce slyšet oponenturu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Zároveň mnohé zprávy naznačují, že se ruský prezident v duchu logiky KGB, kterou prošel, drží osvědčené strategie a kremelské elity udržuje v nejistotě a dále od těla. Na pozadí spekulací o možném palácovém převratu je to jedna z mála racionálních myšlenek, kterou v poslední době ukázal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: