Vojenský expert Lukáš Visingr nastínil další vývoj války. Ještě pár měsíců a Rusy převálcuje americká armáda s modro-žlutou vlajkou, míní

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2022

Válka na Ukrajině probíhá již delší dobu bez výraznějších posunů. Rusové budují v okupované Záporožské oblasti třetí obrannou linii, z čehož lze usuzovat, že se tam hodlají usadit na delší dobu. Německý kancléř Olaf Scholz mezitím uvedl, že prezident Vladimir Putin na Ukrajině nevyhraje a o míru začne vyjednávat, až si uvědomí, že neprolomí ukrajinskou obranu. Podle bezpečnostního analytika Lukáše Visingra se Rusko ocitlo fakticky ve válce proti celému zbrojnímu a ekonomickému potenciálu Západu. "Především pak USA," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Uskupení ruských vojsk v Chersonské oblasti a v okupovaných okresech Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny budují už třetí obrannou linii, což svědčí o záměru Ruska pevněji se usadit na těchto územích, upozornil ve čtvrtek mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Obchody v Chersonské oblasti také podle něj mají nařízeno mít od nynějška cenovky kromě ukrajinských hřiven také v ruských rublech.

Že se Rusům v posledních dnech na některých místech daří jejich záměry, potvrzuje i vojenský analytik Lukáš Visingr. "Postupují a zřejmě se připravují k útoku na Severodoněck. Nicméně to, že buď obsadí Dolní Lhotu u Severodoněcku, nebo že je Ukrajinci vytlačí z Horní Lhoty u Izjumu, je sice takticky a operačně zajímavé, s odstupem nějakého širšího strategického hlediska na tom ale téměř nezáleží. Strategicky se totiž Rusko ocitlo fakticky ve válce proti celému zbrojnímu a ekonomickému potenciálu Západu, především pak USA. A to determinuje výsledek té války, protože ruská ekonomika je proti té americké trpasličí. Jestliže se ten konflikt překlopí do nějaké opotřebovávací války, což už se teď v podstatě stalo, tak ruské šance jsou proti Americe nulové," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

To, že Rusko na Ukrajině nevyhraje, ostatně ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl i německý kancléř Olaf Scholz. K mírovým jednáním podle něj Vladimir Putin zasedne, až mu dojde, že nemůže prolomit ukrajinskou obranu. Dodal, že ruské straně nesmí být dovoleno, aby si určovala podmínky příměří. Kreml naopak ve čtvrtek zopakoval, že očekává, že Ukrajina ruské požadavky přijme.

Že se Rusko ocitlo ve válce, kterou nemůže vyhrát, míní i Lukáš Visingr. Vladimir Putin teď podle něj prostřednictvím Ukrajiny válčí především s USA. "Ukrajina bude dostávat další a další americké zbraně, kongres každých pár dní něco schválí. Když to vezmete zpětně, tak před třemi měsíci měli problém jim poslat obrněná auta, teď jim posílají houfnice, chystají se dodávky raketometů, mluví se o raketách Patriot, Dánsko slíbilo protilodní střely Harpun, celý svět jim dodává obrněná vozidla," popsal pro ŽivotvČesku.cz přístup Západu.

"Teď už jde o to, jak válku prohraje. Jestli ta porážka bude taková normální, nebo naprosto zničující. Ale pokud ta válka bude trvat ještě pár měsíců, což asi bude, tak Rusy rozstřílí a převálcuje v uvozovkách americká armáda, akorát že bude mít na »železe« modro-žluté vlaječky," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.