Vůdce Ramzan Kadyrov potvrdil vyslání čečenských úderných jednotek na Ukrajinu. Bezpečnostní expert vysvětlil, co to znamená

Ramzan Kadyrov (vpředu)
Ramzan Kadyrov (vpředu)
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 2. 2022

Prezident Čečenské autonomní republiky v Ruské federaci Ramzan Kadyrov (45) v sobotu potvrdil informace o vyslání čečenských vojenských sil na Ukrajinu, uvedla to agentura Reuters. Před samotným přesunem jednotek vyzval obyvatele Ukrajiny, aby svrhli vedení země, tedy prezidenta Volodymyra Zelenského (44). Údajně je k boji připraveno 70 tisíc mužů. Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval a vysvětlil generál v záloze Andor Šándor (64).

"Myslím si, že číslo je přehnané. Že tolik bojovníků nemůže dát dohromady. Je to ale výraz Putinovi za to, že Ramzanovi Kadyrovovi umožňuje v Čečensku dělat si takřka, co chce. Svým způsobem se nedá vyloučit, že by mohli do konfliktu zasáhnout. Číslo 70 tisíc je dle mého názoru ale přehnané," řekl v úvodu bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Kadyrov podle agentury Reuters světu sdělil, že prezident Putin se rozhodl správně a čečenské jednotky budou plnit jeho rozkazy za všech okolností. Dále popřel, že by Rusové od čtvrtečního zahájení invaze utrpěli ztráty. Ukrajinci jeho výzvu směřující ke svržení vlády označili podle agentury za naprosto absurdní.

Podle Andora Šándora platí Ramzan Kadyrov za autoritativního vůdce, který ve své vlasti vládne tvrdou rukou. Pro ŽivotvČesku.cz pak odmítl, že by v souvislosti s vysláním čečenských jednotek do situace vstupovalo NATO. V případě, že by se tak stalo, nelze vyloučit, že válečný konflikt by se přelil dále do Evropy.

"Čečensko je autonomní republika Ruské federace na severním Kavkaze o rozloze cca 16 tisíc km2. Hraničí s ruskými republikami Dagestánem na východě, Ingušskem na západě. Kadyrov je prorusky orientovaný vůdce, který má volnou ruku od Putina. Nemyslím si, že NATO vyšle nějakou jednotku, či cokoliv podobného v reakci na tuto situaci. Není to na pořadu dne. Určitě se tam budou posílat zbraně, instruktoři, humanitární pomoc a další, ale neumím si představit, že by NATO do konfliktu vstoupilo. Ukrajina není členskou zemí, několikrát se to řeklo. Pokud by do konfliktu vstoupilo, vstoupilo by do války s Ruskem. V tuto chvíli si nemyslím, že by takto někdo chtěl uvažovat. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to konflikt v Evropě. V tuto chvíli není ani znám efekt či dopad sankcí, takže cokoliv podobného předtím bych označil za předčasné," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze.

Britská média upozornila, že údajně čečenské jednotky mají jako cíl prezidenta Zelenského a jeho nejbližší okolí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.