Zdražování pokračuje dramatickým tempem. Finanční expert popsal, kde si lidé nejvíce připlatí. Lze ušetřit, říká

Finance - Ilustrační snímek
Finance – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2021

Ekonomická situace v Česku po epidemii koronaviru předznamenala plošné zdražování, které je následkem rostoucí inflace. Ta by mohla podle ekonomů do konce roku přesáhnout i hranici pěti procent. Už nyní se projevuje na růstu cen, které mohou pro některé domácnosti znamenat nemalé finanční problémy. Ekonom Lukáš Kovanda (40) popsal, které položky zdražují v současné době nejvíce. "Samozřejmě jde o bydlení, pohonné hmoty, ale i některé potraviny. Nelze nezmínit cenu energií, například Bohemia Energy zdražuje pro některé své klienty až o 50 procent, takže hodně lidí bude muset čelit razantnímu navýšení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Rostoucí inflace působí těžkou hlavu nejen ekonomům, ale především občanům České republiky, kteří budou muset řešit nastalou situaci zdražování. Také Česká národní banka (ČNB) přistoupila k dramatickému zvýšení úrokových sazeb – z původních 0,75 procent je zvedla na 1,5 procentního bodu. To se přirozeně podepíše především na cenách hypoték a úvěrů pro podnikatele.

V současné době jdou nahoru ceny některých položek, což lidé pociťují bohužel v mnoha případech. "Určitě velmi razantně rostou ceny pohonných hmot, tedy hlavně benzínu. Pak se zvyšují i ceny bydlení, což je dáno mimo jiné nedostatkem stavebních materiálů a také cen nemovitostí. Zdražují i některé potraviny, pak pivo i pekárenské výrobky, kde mohou ceny během podzimu stoupat až o 30 procent. Samozřejmě nelze nezmínit ceny energií, které rostou kvůli energetické krizi v Evropě a Asii. U některých dodavatelů se zvyšují dokonce až o 50 procent. Podraží také tabák - tam je to dáno ještě navyšováním spotřební daně. Ty nárůsty přijdou bohužel nyní, dá se říci, že zdražuje prakticky vše," objasnil Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

V případě dodavatelů energií podle jeho slov ceny závisí hodně na skutečnosti, kde sami nakupovali elektřinu a plyn za velkoobchodní ceny.

"Pokud nakupovali ještě v době těch levných cen v průběhu pandemie, nemuseli jít hned s cenami nahoru, protože budou prodávat ještě levnou elektřinu či plyn. V případě již vysokých cen, jaké jsou už delší dobu, budou nakonec nuceni zdražit. Někteří dodavatelé, kteří nakoupili opravdu špatně nebo si elektřinu nepořídili dopředu levně, to musí promítat do cen pro konečné spotřebitele hned. Například Bohemia Energy zdražuje elektřinu pro některé zákazníky, ne tedy pro všechny, až o 50 procent. Ale má jich stovky tisíc včetně nějakých veřejných firem. Hodně lidí tak musí čelit opravdu razantnímu navýšení už od 1. listopadu," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz. renomovaný ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády, který působí také jako socioekonomický analytik při Organizaci spojených národů (OSN).

"Lidé by měli využít možnosti přejít k jinému dodavateli, aby nemuseli připlácet za energii tak výrazně. Pokud jim dodavatel takto zdražuje, poukazuje to na něco špatného s jeho hospodařením. Měli by se samozřejmě obrátit na jiného, protože ne všichni budou takto zdražovat. To znamená, že pokud člověk narazí na dodavatele, který nakoupil včas, lze ušetřit a nemusí sáhnout tak hluboko do peněženky," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.