Zima, nebo teplo? Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby zůstaly co nejdéle čerstvé?

Mnoho lidí tápe, zda uchovat zeleninu a ovoce v teple či zimě.
Mnoho lidí tápe, zda uchovat zeleninu a ovoce v teple či zimě.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2020

Možná si kladete otázku, jestli je tato informace vůbec důležitá. Vždyť dnes je vše dostupné, tak proč zbytečně skladovat suroviny. Nejkvalitnější je přece lokální úroda.

Ať už se Vám podaří ovoce, zeleninu či bylinky vypěstovat doma, nebo si je koupíte v supermarketu od lokálních dodavatelů, je důležité vědět, jak je co nejépe na pár dní uskladnit, abyste zachovali nejen jejich čerstvost a chuť, ale také nutriční hodnoty. Ne každou potravinu je potřeba skladovat v lednici, některým to dokonce může škodit. Pojďme se společně podívat na to, jak skladovat ovoce, zeleninu a bylinky tak, abychom prodloužili jejich životnost. Zjistíte také, které z nich se mají rády a které ne nebo které druhy vyžadují vertikální a které horizontální polohu skladování.

Tři základní pravidla skladování

Už jen tato tři základní pravidla Vám pomohou udržet ovoce či zeleninu čerstvé:

  1. Sbírejte jen sezónní ovoce a zeleninu.
  2. Před uskladněním odstraňte veškeré poškozené kusy. 
  3. Neumývejte je ihned, ale až těsně před konzumací.

Bylinkové know-how

Nejen lidé, ale také bylinky mají své preference. Už jen při samotné výsadbě bylinek klademe důraz na to, kam které bylinky vysadit. Do nejvyšších míst sázíme středomořské bylinky a níže pak ty, které mají rády vlhkost. Kuchyňským bylinkám se daří lépe ve vlhkém prostředí. Ale jak se o ně postarat po sklizni? 

  1. Důkladně a zároveň jemně je promyjeme v ruční sušičce na salát. Na dno napustíme studenou vodu a jemně promícháme s bylinkami, abychom odstranili všechny nečistoty. Potom vodu vypustíme a bylinky vysušíme do sucha pomocí kuchyňské utěrky. Přebytečnou tekutinu odsajeme.
  2. Odolnější bylinky uložíme na velkou papírovou utěrku, srolujeme a svazek přeneseme do uzavíratelné plastové krabičky. Uchováváme v chladničce.
  3. Jemnější bylinky zbavíme zvadlých lístků, odstřihneme spodní část stonků a vložíme je do uzavíratelné nádoby, do které nalijeme vodu. Nádobu utěsníme nebo vložíme do sáčku a zagumičkujeme. Skladujeme opět v lednici.
  4. Bazalku je možné skladovat jako běžnou kytku, umístíme ji vertikálně do vázy s vodou a uchováváme při pokojové teplotě, ale mimo přímé sluneční záření.

Pozor, vypouštím plyny!

Některé druhy ovoce potřebují samotku, protože vylučují do ovzduší etylen, který urychluje proces dozrávání. Neříkáme, že je to zlé, ale jak tuto informaci vhodně využít?

Mezi nejznámnější „urychlovače“ dozrávání patří:

  • jablka
  • meruňky
  • banány
  • fíky
  • nektarinky
  • broskve
  • rajčata
  • avokádo
  • hrušky

Tyto druhy ovoce Vám doporučujeme umístit buď samostatně, nebo do blízkosti ovoce, u kterého chcete urychlit zrání. Toho dosáhnete tak, že tyto „urychlovače“ umístíte spolu s nezralými plody do papírového sáčku. Ony už si s „juniory“ poradí.

Zima, nebo teplo?

Někdo má rád zimu, někdo ne. Tento užitečný seznam si určitě vytiskněte a připevněte na lednici.

Bez chladničky nepřežijeme:

  • chřest, ostružiny, mangold, třešně, kukuřice, maliny, hrách, špenát, jahody

Vydržíme v chladničce i týden:

  • rukola, paprika, borůvky, růžičková kapusta, květák, klementinky, zelené fazole, pórek, hlávkový salát, dýně, okurky, hroznové víno, mandarinky, cuketa

Dva týdny v lednici? Žádný problém:

  • jablka, artyčoky, řepa, borkolice, kapusta, mrkev, celer, chilli papričky, brusinky, grapefruity, citron, limetky, pomeranče, granátová jablka, ředkvičky

Jsou ale také druhy, které je potřeba nechat na kuchyňské lince (ale pozor, ne na přímém slunci) a po jejich dozrání je uložit do lednice.

2–4 dni následně vydrží v lednici:

  • avokádo, kiwi, mango

5–7 dní vydrží:

  • meruňky, banány, nektarinky, papája, broskve, hrušky, ananas, švestky

A co ostatní ovoce? Přečtěte si našich 13 rad, jak skladovat ovoce.

Šup do špajzu

Jsou skromné. Postačí jim tma, sucho a chlad s dobrou ventilací. O čem hovoříme:

- česnek, cibule, brambory, batáty

Kořenová zelenina

Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

TIP

Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.

zdroj: iTesco.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.