94. den války na Ukrajině: Europoslanec Marcel Kolaja popsal, čím si Volodymyr Zelenskyj získal Evropu. Viděl to na vlastní oči

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2022

Před více než třemi měsíci zahájila Ruská federace »speciální vojenskou operaci«, kdy napadla Ukrajinu. Západní svět ale vnímá situaci jako válku a obránce podporuje především dodávkami zbraní. Do popředí se od té doby dostalo jméno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (44), který se ukázal být silným vůdcem svého lidu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila europoslance Marcela Kolaju (41), jak jméno ukrajinského prezidenta vnímají v Bruselu.

Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi 12 milionů lidí z této země, která má zhruba 45 milionů obyvatel. Válka dnes pokračuje 94. dnem a Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že si nemyslí, že by Rusko mělo zájem na jejím ukončení.

Ukrajinský prezident na řadu evropských lídrů působí jako zjevení a pro ŽivotvČesku.cz zkušený europoslanec Marcel Kolaja nastínil důvod.

"Myslím, že Volodymyr Zelenský si získal během pár týdnů přízeň snad celého západního světa. Jeho obrovský charakter se rozhodně nezapře. Sám jsem byl osobně v Evropském parlamentu, když měl Zelenskyj přes videokonferenci projev k europoslancům a představitelům Komise. Celý sál se po jeho rozloučení zvedl ze židlí a několik dlouhých minut tleskal vestoje. Podle mě je oblíbenost jeho osoby jasným důkazem toho, že lidé chtějí vidět ve vedení politiky s lidskou tváří, kteří nenechávají své hodnoty uzavřené za zdmi svých kanceláří, ale skutečně se podle nich řídí," uvedl politik, který zastával funkci jednoho z místopředsedů v Evropském parlamentu.

K tomu, že by válka na východě Evropy měla skončit v dohledné době, v současnosti neexistuje nic hmatatelného. Moskva nechce žádné skutečné mírové rozhovory, snaží se jenom klást ultimáta a globální potravinovou krizi využívá jako zbraň, řekl mimo jiné ukrajinský prezident v projevu k jednomu indonéskému výzkumnému ústavu. Uvedl také, že ačkoli se to Ukrajincům nelíbí, bude nutné jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o tom, že Ukrajina se chce »vrátit k životu suverénní země na svém území«.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil vládu v Kyjevě, že je to ona, kdo má na svědomí, že jednání obou stran uvázla na mrtvém bodě. "Ukrajinské vedení neustále přichází s protichůdnými prohlášeními. Kvůli tomu ne zcela rozumíme, co ukrajinská strana chce," řekl v pátek Peskov novinářům.

Poslední jednání, kterých se osobně zúčastnili zástupci Ukrajiny a Ruska, se konalo 29. března. Pak pokračovalo rokování prostřednictvím videokonferencí, ale už delší dobu Kyjev i Moskva uvádějí, že spolu žádné rozhovory nevedou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.