Reklama:

Vladimir Putin si podle Kyjeva brousí zuby i na Moldavsko. Bezpečnostní expert nabídl scénáře, jak dlouho válka na Ukrajině ještě potrvá

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2022

Opětovně do hry vstoupil scénář, který poukazuje na rozšíření konfliktu na Ukrajině do Moldavska. Britský list The Times před několika dny přišel s informacemi, podle kterých by Rusko mohlo už brzy přistoupit k tomu, že by otevřelo novou frontu proti Ukrajině z Podněstří, proruského separatistického regionu v Moldavsku. Pro ŽivotvČesku.cz o tom promluvil bezpečnostní analytik z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus. Dále pak nastínil svůj pohled na to, zda se konflikt na Ukrajině povede i v roce 2023.

Reklama:

Kyjev je podle informací listu The Times přesvědčen, že Kreml už rozhodl o útoku na Moldavsko. Bývalá země Sovětského svazu má malou armádu čítající přibližně 3250 aktivních vojáků. To znamená, že pokud by došlo ke střetu, neměla by klást ruskému agresorovi výrazný odpor. Navíc v separatistickém Podněstří se už 1500 vojáků »ruské mírové mise« nachází.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Josefa Krause, zda může válka na Ukrajině vyeskalovat v jiný vojenský konflikt. "Může se stát teoreticky hodně věcí, zejména pokud by Rusové byli úspěšní, tak se může konflikt rozhořet i někde jinde. Nabízí se oblast Podněstří. Ale může dojít i k tomu, že Rusové neuspějí, a může docházet k problémům na ruských perifériích. V Čečensku, Dagestánu a podobně," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert z katedry politologie Josef Kraus s tím, že nelze vyloučit, že Rusko si bude chtít »spravit chuť« útokem na Moldavsko, protože dosavadní boje na Ukrajině nepřinesly výsledek, který by Kreml mohl slavit.

Reklama:

Pokud jde o Podněstří (Podněsterská moldavská republika) - jde o problematický region už od rozpadu Sovětského svazu, tedy nezávislý stát ve východní Evropě podporovaný Ruskem, který se v roce 1991 odtrhl od Moldavské SSR. Mezinárodně stát uznaly jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie, přičemž tato území rovněž nejsou mezinárodně uznávána. Z hlediska Moldavska i Evropské unie a v podstatě celého světa nicméně žijí v právním vakuu. Svět neuznává jejich instituce, jejich volby a ani jejich hranice.

Když Rusko v roce 2014 obsadilo Krym, někteří z podněsterských představitelů si pohrávali s myšlenkou, že by i jejich region mohl mít podobnou budoucnost. Válka, která se momentálně odehrává na Ukrajině, tak způsobuje velké rozpaky malého Moldavska, které se nemůže pochlubit významnou vojenskou silou.

Jak dlouho se může současný konflikt na východě Evropy táhnout, zda půjde už jen o týdny či měsíce, nikdo neví. Redakce položila v souvislosti s přelitím konfliktu do roku 2023 dotaz analytikovi Josefu Krausovi z katedry politologie, jak situaci vnímá.

"To vůbec nikdo neví. Můžeme se pobavit o tom, jak by to vypadalo, kdyby se to potáhlo delší čas. Teď už je jasné, že půjde nejspíše o měsíce než týdny. Jestli to bude ale konflikt, který zamrzne z obou stran na nějakém bodě, kde nikdo nebude schopen prorazit tu linii, to nikdo přesně neví. Je také klidně možné, že se to bude táhnout i několik let, podobných konfliktů, které nemají výsledek, je ve světě několik. Také se ale může stát, že ten tlak bude z jedné strany neúprosný a bude nějak rozhodnut," dodal pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert v oboru Josef Kraus s tím, že si netroufne dělat odhady, jak dlouho ještě rusko-ukrajinský konflikt potrvá.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: