Andor Šándor odhalil změnu postoje Rusů a cílené likvidace hrdiny války Volodymyra Zelenského. Místo atentátu s ním mají chytřejší plán
V mediálním prostoru se objevily spekulace, že Volodymyr Zelenskyj (44) zmizel z Ukrajiny a ukrývá se na neznámém místě. Ukrajinský prezident v posledním prohlášení ale zdůraznil, že zůstává dál v Kyjevě a svůj lid nehodlá opustit. Podle bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (64) představuje Zelenskyj hlavně symbol odporu a dává Ukrajincům morální sílu a vědomí, že na boj nezůstali sami. Pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor uvedl, že z ruského úhlu pohledu momentálně nedává likvidace ukrajinského prezidenta politický smysl.
Poslední dny byly z pohledu Ruska vedené snahou dostat do Kyjeva vojenské jednotky a zlikvidovat prezidenta Volodymyra Zelenského. »Na« lov ukrajinského prezidenta se údajně vydaly i speciální skupiny, jako jsou Vagnerovci či bojovníci z Čečenska podléhající Ramzanu Kadyrovi. Ukrajinský prezident údajně přežil už nejméně tři pokusy o atentát.
Objevily se také informace, že ukrajinský prezident opustil Kyjev a zemi řídí z Polska. Zelenskyj v posledním prohlášení uvedl, že je stále v Kyjevě a z Ukrajiny nehodlá odcestovat, naopak dál stupňuje požadavky k Evropské unii a nehodlá Rusku ustupovat. Podle generála v záloze Andora Šándora je pro Ukrajince klíčové, aby viděli, že jejich prezident s nimi zůstal a neopustil je.
"Nevím, jak on přemýšlí. Nevím, kde nyní opravdu je. Ale jeho síla byla na místě, mezi svými, v centru dění, kde jeho velká aktivita povzbuzovala morálku a odhodlání při obraně proti Rusku. V momentě, kdy prezident opustí Kyjev, tak to může mít negativní vliv na morálku jak armády, tak i ukrajinského obyvatelstva, které dokázal Volodymyr Zelenskyj velmi dobře zmobilizovat. Statečným postojem a výzvami k veřejnosti nepochybně přispěl k odporu proti ruské vojenské operaci," řekl generál v záloze pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Zelenskyj se stal symbolem odporu a do jisté míry i osobou, kolem které se Ukrajinci sjednotili.
Podle bývalého šéfa vojenské tajné služby je rozumné, že do bezpečí byla přemístěna prezidentova manželka Olena a dvě děti, ale prezident by měl zůstat v Kyjevě. Nebo by alespoň ukrajinská veřejnost měla věřit, že tam zůstal.
"Když prezident zůstane v Kyjevě, tak je to morální podpora všem těm, kteří se nemohou nikde ukrýt a musí zůstat tam, kde byli zvyklí. Přirovnal bych to k anglické královně a její rodině, kdy během druhé světové války neopustili Buckinghamský palác, přestože bombardování Luftwaffe bylo velmi intenzivní a byl zasažen i palác. Myslím si, že svým postojem Volodymyr Zelenskyj získal obrovskou popularitu," zdůraznil zkušený vojenský stratég pro ŽivotvČesku.cz.
Zelenskyj poslední projev k národu přednesl přes mobilní telefon a se sledujícími sdílel také polohu, odkud proslov nahrává. Chtěl tak vyvrátit spekulace, že ukrajinskou metropoli opustil. V projevu znovu burcoval lid, že Ukrajina musí zůstat svobodnou zemí a že neexistuje možnost, aby Ukrajinci před ruskou okupací sklonili hlavy.
Podle Andora Šándora by Rusové měli ve svých plánech reagovat na to, jak Zelenského pozice posílila. Bezpečnostní expert je přesvědčen, že není reálné do Kyjeva instalovat proruskou loutkovou vládu, protože lid ji nepřijme. Taková vláda by se opírala o Rusko, pro které by ale bylo ekonomicky i politicky náročné takový stav dlouhodobě držet. Andor Šándor je přesvědčen, že obě strany by se měly dohodnout na třech bodech, z nichž dva byly v podstatě již realizovány - tedy pustit Krym definitivně Rusku a zároveň uznat nezávislost separatistických republik na východě země.
Třetím bodem pak je neutralita Ukrajiny, Rusko žádá, aby Ukrajina nevstoupila do EU a do NATO. V tomto bodě se Moskva od představ Kyjeva liší možná nejvíce, Ukrajina do Evropské unie chce a nechce se vzdát možnosti vyjednávat o vstupu do Severoatlantické aliance.
"Myslím si, mohu se samozřejmě plést, ale domnívám se, že pro Rusko je výhodnější, když v čele kyjevské vlády bude dál stát Zelenskyj, který přistoupí na požadavky Ruska, tedy neutralita země, uznání svrchovanosti Ruské federace nad Krymem a uznání dvou separatistických republik. Druhou alternativou by bylo dosazení loutkové vlády, kterou by ale Rusové museli na území Ukrajiny podporovat vojensky, jinak by byl druhý den kdokoliv svržen. Nemyslím si, že je v ruském zájmu na Ukrajině zabřednout na dalších dvacet let a jen přes obrovské náklady tu situaci držet. Podle mě je pro Rusy výhodnější varianta se Zelenským, nemyslím si, že pro Rusko je výhodné ho zabít, nehledě na to, že reakce Západu by byla ještě větší. Zabití Volodymyra Zelenského je podle mě kontraproduktivní," vyjádřil racionální názor Andor Šándor. Otázkou samozřejmě je, do jaké míry k celému konfliktu přistupuje racionálně ruský prezident Putin (69) a jeho nejbližší spolupracovníci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.