Andor Šándor okomentoval konflikt v Brně: Nevábná ekonomická situace v zemi, strach z války, vše vede k tomu, že se situace bude zhoršovat

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2023

Komentář: Městský soud v Brně dnes poslal do vazby sedmatřicetiletého cizince, kterého policie podezřívá z vraždy muže. Obviněný podle policie v Brně-Bystrci poblíž tramvajové zastávky pobodal dva lidi, jeden z nich později v nemocnici zemřel. O rozhodnutí o vazbě informovala mluvčí soudu Petra Láníčková. Na Brněnské přehradě v městské části Bystrc se v sobotu konal ohňostroj, mířily na něj desetitisíce lidí. Policie se opakovaně obrátila na očité svědky konfliktu i ty, kteří vědí, co mu v tramvaji předcházelo, aby se jí ozvali. Média upozornila na to, že konflikt se stal mezi Ukrajincem a tamními Romy. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Soud shledal podle Láníčkové důvody vazby útěkové. "Proti uvedenému rozhodnutí zatím nebyla podána stížnost, jak obviněný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu," uvedla mluvčí.

Několik lidí se podle dřívějšího vyjádření policie dostalo do potyčky v sobotu krátce před 20:00 poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci. Muž nožem napadl a zranil dva jiné, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Podle policie na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně. "Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora situaci nelze brát na lehkou váhu. "Mávnout rukou nad tím nelze, to by bylo krátkozraké. Otázkou je, jak se tamní Romové spojí s tamní pravicovou radikální scénou, což pak samozřejmě může dostat punc větší akce. Další otázkou je, jak má policie takovou situaci a s ní obecné věci pod kontrolou, aby se konflikt nerozrostl. Jeho eskalaci nikdo nepotřebuje, nepotřebují to Ukrajinci ani Romové, už vůbec ne společnost," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři.

Mluvčí už dříve uvedl, že pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví. "Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem, s policisty dosud nebyl v kontaktu, a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linky 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější," uvedl Šváb. Doplnil, že kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují.

Policie neuvádí státní příslušnost cizince, kterého z vraždy muže podezřívá. Podle informací médií a ze sociálních sítí šlo o Ukrajince, obětí byl Rom. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková vyjádřila na Twitteru lítost nad úmrtím mladého člověka v Brně. Zároveň vyzvala Romy k zachování klidu a k tomu, aby nepaušalizovali s ohledem na národnost pachatele. "Vždyť proti paušalizaci sami dlouhodobě bojujeme," napsala na Twitter. S bezpečnostní situací Romů v Brně se Fuková seznamuje a během několika dní se sejde se zástupci policie, nestátních organizací a místními Romy.

V souvislosti s úmrtím je na sobotní odpoledne do Brna svolaná demonstrace. Podle serveru Romea.cz událost začali ke svým politickým cílům zneužívat extremisté. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes v souvislosti s brněnským případem vyzval, aby se lidé pod vlivem emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoli skupině obyvatel. "Princip kolektivní viny je stejně zavrženíhodný jako násilí samo," dodal. Smrt muže podle něj policie vyšetřuje standardními postupy.

Podle Andora Šándora je potřeba situaci deeskalovat. "Musím říct, že únava z války, strach z války, do toho nevábná ekonomická situace v zemi, tak to všechno povede k tomu, že se situace ve společnosti bude zhoršovat, proto je potřeba pracovat na deeskalaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a komentátor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.