Buď očkování, nebo za testy platit z vlastní kapsy. Adam Vojtěch představil klíčový návrh, politolog to chválí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2021

V momentě, kdy očkování proti koronaviru bude v Česku dostupné pro všechny, tak by měly skončit hrazené testy. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) by si lidé testy měli platit z vlastní kapsy. "Vnímám to jako pozitivní krok, je to součást tlaku na ty, kteří se nechtějí nechat očkovat. Zda tento návrh ovlivní ve volbách hlasy pro ANO, to nevím, těžko odhadovat," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz ministrův návrh politolog Josef Mlejnek. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) je jiného názoru. Podle něj vláda od začátku pandemie s občany špatně komunikuje a nyní vyvíjí tlak, který hraničí s vydíráním. "To, že se lidé nechtějí nechat očkovat, je problém vlády, která to od začátku »zmršila«. Kdyby vláda po celou dobu pandemie byla srozumitelná, uvěřitelná a důvěryhodná, tak by se lidé nechali očkovat," řekl bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha se Česko v létě dostane do fáze, že očkování bude dostupné pro všechny lidi, kteří o něj budou mít zájem. Kdo očkování odmítne, musí podle ministra počítat s tím, že si bude za testy platit. Testování hrazené z pojištění by podle Adama Vojtěcha mělo v létě skončit.

"Když budeme v situaci, kdy se každý bude moci nechat očkovat, tak nevím, jestli je namístě, aby stát plně hradil všechny testy. Primárně říkáme, že je dobré se naočkovat. Testy jsou alternativa, kterou hradíme, protože ne každý se zatím může nechat naočkovat. Jsou tam ještě nějaké fronty, čeká se v rámci registrace na první termín. Ale pokud budeme v situaci, kdy už nebude žádná bariéra a každý se bude moci bez čekání naočkovat, tak si myslím, že přirozeně ten počet testů, které jsou hrazeny, se bude snižovat. Pokud budeme v situaci, kdy se každý bude moci rychle proočkovat, tak v takovém případě by stát neměl hradit testy kvůli tomu, aby člověk mohl do restaurace, za kulturou a tak dále. Děláme to v rámci dočasného režimu alternativy. Do budoucna by mělo být standardem očkování. A pokud někdo bude chtít test, tak si ho bude muset uhradit jako samoplátce," řekl Adam Vojtěch pro Seznam Zprávy s tím, že takový postup vnímá jako další motivaci k očkování.

Podle politologa Josef Mlejnka se nedá odhadnout, zda tlak na očkování, který vláda momentálně předvádí, ovlivní volby. Politolog ale připomněl, že ministr zdravotnictví by měl myslet na lidi, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Těm by se pak život výrazně prodražil, nebo by museli rezignovat na využívání služeb, chození do restaurací či za kulturními a sportovními akcemi.

"Měl by tam být asi dovětek, že kdo se nemůže nechat očkovat ze zdravotních důvodů, tak by měl mít dál testy hrazené. Pak s tím souhlasím. Vnímám to jako pozitivní krok, je to součástí tlaku na ty, kteří se nechtějí nechat očkovat. Zda tento návrh ovlivní ve volbách hlasy pro ANO, to nevím, těžko odhadovat. Je to ale dobrý krok, stát nechce dělat povinné očkování, což by vyvolalo negativní reakce, tak používá nástroje k očkování. Pokud někdo nechce být očkován a chce být černým pasažérem, tak ať počítá s tím, že přijde o výhody," řekl politolog Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert Andor Šándor je jiného názoru. Podle něj vláda od začátku epidemie koronaviru s občany špatně komunikuje a nyní vyvíjí tlak, který hraničí s vydíráním.

"Pan ministr Vojtěch by si měl uvědomit, že nic není zadarmo, že ty dosavadní testy neplatí ministerstvo zdravotnictví ani vládní hnutí ANO, ale platí to občané z vlastních daní. Způsob vydírání pana ministra Vojtěcha je vlastně stejný, jako kdybychom řekli, že dokud nebude mít diplomatickou praxi, nemůže nastoupit jako velvyslanec do Finska. Ministr by neměl mluvit o tom, že lidé chodí za zábavou, jako kdyby to bylo něco pejorativního. Je to součást našeho života, není to oblast, ve které by se měly vytvářet nějaké bariéry. To, že se lidé nechtějí nechat očkovat, je problém vlády, která to od začátku »zmršila«. Kdyby jednání vlády bylo po celou dobu pandemie srozumitelné, uvěřitelné a důvěryhodné, tak by se lidé nechali očkovat. Ten tlak, který vidíme, je o tom, že ANO si nechce zkazit šanci na dobrý volební výsledek v říjnu. Proto se snaží udělat všechno pro to, aby své dosavadní působení ve vládě bylo možné prohlásit za úspěch. Tento způsob vydírání není dobře. Společnost je jemné předivo vztahů a rozdělovat ji takovým rozhodnutím, že kdo chce na pivo, musí zaplatit test, to nemůže dobře dopadnout. Vláda může vydávat taková nařízení, která bude schopná vymáhat a kontrolovat. Toto nebude schopná vymáhat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že má pocit, že vláda se snaží o nějaké sociální inženýrství.

"Velká Británie má denní přírůstky 30 tisíc, ale nemá újmu ve zdravotnictví. Co tady chceme tedy vyrobit? Zase budeme přeměňovat lidi, kteří jsou pozitivní na covid-19 na lidi, které označíme za nemocné? Chápal bych, kdyby s ohledem na proočkovanost či promořenost populace rostla čísla pacientů v nemocnicích. Tato čísla ale nerostou. Stát má chránit životy lidí, ale nemá je řídit. Toto sociální inženýrství, které se tu tímto způsobem uplatňuje, nepovede k ničemu dobrému," řekl rezolutně Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.