Dagmar Honsová promluvila o zákulisí a realitě předpovědi počasí. Neuvěříte, v kolik musí chodit spát

Meteoroložka Dagmar Honsová
Meteoroložka Dagmar Honsová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2022

Práce meteorologa rozhodně není pro každého. Člověk vykonávající poměrně zodpovědnou profesi žije v mírně jiném režimu než většina jeho vrstevníků. Nejde jen o to, že měří a sleduje atmosféru a jevy v ní probíhající. Také obsluhuje a kontroluje automatické meteorologické stanice včetně zabezpečení jejich provozu, údržby a kontroly a musí zvládnout i řadu dalších úkonů. Odborník přes počasí má z obecného hlediska i jiný režim, kdy chodí spát. Pro ŽivotvČesku.cz charismatická meteoroložka Dagmar Honsová (42) v krátkém rozhovoru prozradila, že pravidelně usíná večer ve 20 hodin.

Paní Honsová, velké množství lidí se zajímá o počasí ve smyslu, jak bude, ale jen málokdo vůbec tuší, jak náročná práce to je. A vlastně mě zajímá, zda je pravda, že meteorolog musí chodit brzy spát, aby brzy ráno vstával?

U mne to tak je. Vychází to ale z mojí pracovní náplně a povinností, kdy první aktuální předpověď počasí na nejbližší hodiny a den potřebují mít sestavený do 7 hodin ráno. Takže většina lidí, když ráno vstává, tak já už si vařím druhou kávu a těším se na oběd. Naopak večery jsou pro mne velmi krátké - úderem 20. hodiny většinou uléhám.

Tak to je režim, který si pamatuji jen z dětství... Ale když jsme u toho času, kolik hodin denně musíte sledovat různé hodnoty a mapy, aby odhady byly co nejpřesnější?

Výstupy numerických modelů, na jejichž predikci a porovnání předpověď počasí stojí, se přepisují 4x denně. Čas, který strávím buď přilepená na radarových a družicových snímcích, nebo právě porovnáváním výstupů jednotlivých numerických modelů, se hodně odvíjí od toho, co se právě na obloze děje - pokud je den slunečný a bez nebezpečných jevů, dokážu počítač vypnout po obědě, ve chvíli, kdy hrozí silné bouřky nebo jiné nebezpečné jevy, se dá říci, že s počasím vstávám i usínám.

Pokud bychom se bavili o predikci počasí, o jak velká procenta se snižuje předpověď, když se díváme do budoucích dnů či období?

Úspěšnost předpovědi počasí na jeden den dopředu se pohybuje až na 97 %, na pátý den klesá na 85 % a výhled na měsíc dopředu má úspěšnost jen kolem 65 %. Hodně ale opět záleží na dynamice počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.