Dcera Agáty Hanychové Rozárka je znovu nemocná, informovala influencerka. Odborník promluvil o dopadu separační reakce

Agáta Hanychová
Agáta Hanychová
Foto: Nextfoto
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2023

Influencerka Agáta Hanychová musí v poslední době řešit nepříjemné situace. Nejenže téměř obden vídá svého expartnera a otce dcery Jaromíra Soukupa v rámci »půjčování« dcery, ale také se s barrandovským moderátorem o péči o ni soudí. Aby toho nebylo málo, sedmiměsíční Rozárka je znovu nemocná. Bývalá modelka o tom informuje v takzvaném příběhu na Instagramu. Uběhl přitom jen měsíc, co holčička kvůli zánětu průdušek skončila na antibiotikách v péči lékařů. O negativních důsledcích střídavé péče promluvil pro ŽivotvČesku.cz odborník z oboru psychologie.

Trojnásobná matka Agáta Hanychová prožívá další trápení a strach o svou nejmladší dceru Rozárku. Poté, co se v pondělí večer holčička vrátila od otce Jaromíra Soukupa, Agáta v úterý ráno sdílela na Instagramu informaci o tom, že je »Róza« znovu nemocná.

Mezi bývalými partnery ale nepanují zrovna nejvřelejší vztahy, a tak si ani nevychází příliš vstříc. Dceru si podle předběžného opatření předávají, i když je nemocná, což z logiky věci není pro malého kojence ideální. Nutno také podotknout, že v podzimním čase se viry mezi dětmi šíří opravdu snadno, a tak není těžké, aby se Rozárka nakazila od jednoho ze starších sourozenců.

Ačkoliv soudy v České republice čím dál více nařizují střídavou péči, tedy v mnoha případech vyhoví žádosti otce, psycholog má na separaci malého dítěte od matky jasný názor.

O častém střídání prostředí promluvil pro ŽivotvČesku.cz před nedávnem psycholog Jeroným Klimeš v obsáhlém rozhovoru. "Potřeby dětí střídavá péče nenaplňuje, protože nikoho – tedy ani děti – nebaví střídat domov. V evoluční historii to bylo vždy tak, že dítě cestovalo s matkou, nikoliv tak, že cestovalo dítě mezi rodiči, proto psychika dětí na to není stavěná," popsal Klimeš negativní vlivy střídavé péče u hodně malých dětí.

"Další jev, který děti poznamenává do dospělosti, je separační reakce (reakce dítěte na odtržení od matky či primárního rodiče). To je jedna ze dvou základních reakcí dítěte na osiření. Batoleti totiž nevysvětlíte, že maminku zase uvidí za tři dny, protože děti až okolo pěti let teprve začínají chápat, co je to »odpoledne«. Jakmile odškubnete batole od matky, uděláte z něho psychicky sirotka. Když se to v rámci střídavé výchovy zopakuje padesátkrát za rok, tak s velkou pravděpodobností z toho dítěte vyroste patologický žárlivec," doplnil pro ŽivotvČesku.cz odborník na lidskou duši s tím, že žárliví lidé pravděpodobně v dětství zažili již zmíněnou separaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.