Děti do 3 let nepatří do ústavů, ale do rodin, říká Ivan Bartoš. Láskyplná výchova rodičů je zásadní

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2021

Skupina poslanců napříč politickým spektrem chce změnit budoucnost mnoha dětí v Česku. Návrh na transformaci kojeneckých ústavů a umisťování nejmenších dětí do rodin obnáší transformaci dětských domovů a ukončení umisťování pro děti do tří let a například i podporu pěstounů, tahounem řady návrhů je Pirátka Olga Richterová. "My věříme, že dítě patří do rodiny, ne do ústavu. Je zásadní, aby se všem dětem, pokud je to jen trochu možné, dostalo láskyplné výchovy rodičů, byť náhradních, aby v životě měly jistotu jejich zastání a poznaly fungující rodinný život," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (41).

Česká republika zůstává jednou z posledních zemí v Evropě a poslední zemí v Evropské unii, kde je ústavní péče využívána i pro nejmenší děti. Piráti chtějí na schůzi prosazovat ukončení praxe umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů. "Ve Sněmovně jsme spolupředložili důležitý návrh, který může zásadně ovlivnit životy stovek dětí v České republice. Jde o transformaci tzv. kojeneckých ústavů a zákaz umisťovat do nich děti do tří let," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

"Všichni víme, že dítě patří do rodiny, ne do ústavu. Podporuje to i řada výzkumů. Je zásadní, aby se všem dětem, pokud je to jen trochu možné, dostalo láskyplné výchovy rodičů, byť náhradních, aby v životě měly jistotu jejich zastání a poznaly fungující rodinný život. Pečující personál v ústavech dnes sice vynakládá maximální snahu, aby se o děti postaral, nikdy jim ale nemůže zabezpečit milující náruč 24 hodin denně 7 dnů v týdnu, a to právě ty nejmenší děti potřebují," vysvětlil předseda Pirátů a otec téměř ročního chlapečka pro ŽivotvČesku.cz stanovisko strany.

"Tahounem tématu je naše místopředsedkyně Olga Richterová. Námi navržené reformní kroky obnášejí jak transformaci dětských domovů pro děti do tří let, tak i podporu pěstounů a prevenci odebírání dětí rodičům ze sociálních důvodů. Zároveň jsme realisté, a tak chceme u kojeneckých ústavů umožnit výjimku pro děti s těžkým postižením či sourozenecké skupiny, u kterých by umístění do náhradní péče mohlo být obtížnější," přiblížil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Péčí o opuštěné či odebrané děti se vláda zabývá již dlouhodobě. Například sousední Slovensko žádné kojenecké ústavy nemá a má uzákoněnou věkovou hranici, pod kterou se děti do ústavů neumisťují. Změnu si žádá i veřejnost, kupříkladu na Malostranském náměstí v Praze koncem května lidé na agendu kojeneckých ústavů upozornili pomocí prádelních šňůr s dupačkami.

"Pro návrh máme podporu nejen napříč politickým spektrem, ale i u odborné a občanské veřejnosti. A není divu - Česká republika je jedna z posledních zemí Evropy, kde existují kojenecké ústavy. Slovensko je zrušilo už před patnácti lety. Rumunsko před šestnácti. V řadě zemí nesmí být v dětských domovech děti mladší sedmi, nebo dokonce dvanácti let. Všichni jsou u pěstounů. Návrh na transformaci kojeneckých ústavů nyní projednává Zdravotní výbor před 3. čtením ve Sněmovně. Doufáme tak, že i u nás se děti snad konečně dočkají, v Parlamentu pro to uděláme maximum," doplnil lídr České pirátské strany Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.